VERZIÓ 20.: Visszhang

Hawar, száműzött gyermekeink

  • - barotányi -
  • 2023. november 22.

Visszhang

Az Iszlám Állam rémtetteinek könyvében az egyik legszörnyűbb fejezet az észak-iraki jazidi közösség ellen végrehajtott „etnikai tisztogatás”.

2014 augusztusában és őszén több ezer embert (főleg férfiakat és fiúkat) öltek meg a dzsihádisták által eretneknek, sőt sátánistának tekintett közösség tagjai közül, s ezrekre rúgott azon nők, néha egészen fiatal lányok száma, akiket szexrabszolgaságba kényszerítettek. A megerőszakolt nők gyermekeit (már ha egyáltalán kiszabadultak) a jazidik tisztátalannak, az Iszlám Állam fattyainak tartják, s kivetik maguk közül. Pascale Bourgaux belga riporter egy olyan jazidi nőt követett kamerájával, aki mindenáron vissza akarja kapni kislányát, Maryát: „Ana” (ahogy a filmben emlegetik) talán az első olyan túlélő jazidi anya, aki a hallgatást megtörve hajlandó beszélni a vele és sorstársaival esett szörnyűségekről. Még ha arcát – biztonsági okokból – nem is láthatjuk, a szemét, a tekintetét viszont néha igen, és ez mindennél többet mond. Kísérőivel bejárja Kurdisztán iraki, majd szíriai oldalát, közben bepillantást nyerhetünk a jazidi közösség mindennapjaiba, ünnepeibe, s tanúi lehetünk a közelmúlt borzalmaival való szembenézésnek is, amelynek tragikus módon része a közösségből kitaszított gyerekek elutasítása is. Nem árulunk zsákbamacskát, az anya végül találkozik lányával – a börtönben ülő dzsihádista apa kurd szüleinél, akik befogadták unokájukat, hogy egy újabb csavar is kerüljön ebbe az egyszerre megrázó és felemelő történetbe.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

Közel tíz éve húzódik a balatoni körvasút nagy terve

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, de azóta tizenöt balatoni állomásra még tovább is tart az út, mint korábban.