Film

Innen szép nyerni

Bernáth Szilárd: Larry

Visszhang

Néhány éve elindult egy úgynevezett „két lépés előre” teszt, amelynek során diákokat állítottak egymás mellé, majd feltettek nekik néhány kérdést arról, hogy milyen – sokuknak evidensnek tűnő – családi, társadalmi és anyagi privilégiumokkal indulnak az életben. Akire igaz volt egy-egy elhangzó állítás, tehetett két lépést előre. A kihívás végére a diákok jó része több tíz méter hátrányból kezdhette el a futóversenyt, pont úgy, ahogy az életet is.

Mindez a mi valóságunkhoz igazítva így fest: tegyen két lépést előre, akinek volt lehetősége felsőoktatáshoz jutni. Tegyen két lépést előre, akinek nem kellett elvállalnia a legbüdösebb munkát is, hogy besegíthessen a családi büdzsébe, vagy még inkább azért, hogy kiérdemelje, hogy végül nem kapartatták ki. Tegyen két lépést előre, aki számára van legalább egy olyan szociális színtér, legyen az család, közösség vagy akár nemzet, amely képes és hajlandó hálót formálni alatta, ha zuhanni kezdene. Tegyen két lépést előre, akit nem vert szarrá minden este a tulajdon apja, csak azért, mert ő maga sem látott soha más kifejezésmódot a szeretetre. Ezek után ki-ki nézzen maga köré, hogy hol áll épp, és gondolkodjon el azon, vajon mit tenne a hátramaradottak helyében, ha szólni akarna a messze előtte járókhoz.

Larry helyes, erős fiatal pásztorfiú, aki előtt még ott az egész élet. Ám az övé épp csak addig terjed, amíg a birkái kerítése, a fiú életterét ugyanis szűkre zárják a nehéz anyagi körülmények, az alkoholizmusból lábadozó apja és saját testi korlátai, merthogy súlyosan dadog. Kivéve, amikor rappel – legalábbis magának –, olyankor pont olyan, mint a többiek. Ez lenne tehát a kifelé vezető út, csakhogy ezért meg kell küzdenie magával, az erőszakos apjával és a rá váró örökölt sorssal is. Szerencsére a társadalom legalján összegyűlő hátramaradottak közössége nem hagyja magára a fiút, de az az őstehetség, ami másokat akár rögtön a csúcsra is tudna juttatni, Larrynek önmagában édeskevés az előrejutáshoz.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.