Visszhang: film

Két jegy Görögországba

  • 2023. július 26.

Visszhang

Nyaralni (állítólag) jó!

Tudják ezt a francia filmesek, ez esetben a könnyed, ízléses vígjátékokra specializálódott Marc Fitoussi rendező is. Kell hát valami ürügy, hogy el lehessen utazni egy jó helyre, ahol az égnél csak a tenger kékebb, de a számlát fizesse mégis a jól eladható filmben reménykedő produkciós cég. Amely viszont spórolni akarna, úgyhogy kiköti: a sztori legyen kevés szereplős, ne kelljen drága helyeket kibérelni, se nagy akciókat bemutatni. Mindenki jól jár. A stáb is jól érzi magát (remélhetőleg), és lesz egy könnyen emészthető, nosztalgikus film a barátságról, a kegyetlenül múló időről, a be nem teljesített lehetőségekről, a meg nem élt életről.

A fiú befizeti negyvenes éveiben járó anyját egy görög álomutazásra, annak válása utáni többéves depresszióját orvosolandó. Útitársnak felkutatja a barátnőt, akivel egykor sülve-főve együtt voltak, mígnem egy kamaszos sértődés el nem választotta őket. Harminc évre. A két érett nő immár egymás tökéletes ellentéte – az egyik besavanyodott, életét sebei nyalogatásának szentelő mártír, a másik a sikertelenségét ügyetlenül, az ízlésesnél kicsit több vidámsággal palástoló csóringer –, és ez az alaphelyzet határozza meg a film minden komikus és drámai fordulatát. Van pozitív üzenet is. A negyven­pluszos kamasz lány felszínessége mögött tragédia sejlik fel, a mártír erkölcsi szigorúsága korlátoltságként lepleződik le, de a szeretet fényében minden konfliktus jelentéktelennek mutatkozik, és sosem késő mindent újrakezdeni. Mondom, hogy ez egy nyári film.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.