Visszhang: film

Öt éjjel Freddy pizzázójában

  • SzSz
  • 2023. november 22.

Visszhang

Néhány évvel ezelőtt a videójáték-adaptációk még szitokszónak számítottak Hollywoodban.

A Final Fantasytól kezdve a Silent Hillig szinte mindegyik megbukott a nézőknél és a kritikusoknál is. Ma már más szelek fújnak: az év egyik legnagyobb bevételű filmje Super Mariót ültette nagyvászonra, míg az ősz meglepetését az Öt éjjel Freddy pizzázójában hozta el, bevételi rekordokat döntögetve.

Emma Tammi mozijának alapja persze kevésbé népszerű, mint Mario és Luigi, de 2014-es indulása óta kilenc rész készült belőle, amelyekből több mint 33 millió játékot értékesítettek. A történet a címbeli, elhagyatott pizzázóban játszódik, ahova hősünk, Mike éjjeliőrként nyer felvételt. Mike testvére elvesztése óta csak árnyéka önmagának, dühkezelési és koncentrációs problémákkal küszködik, épp jól jön neki egy meló, hogy elvonulhasson az emberek elől. A pizzeriában azonban fura dolgok történnek: az ember nagyságú állatfigurák éjjel életre kelnek, de a rémes hely ennél is sötétebb titkokat rejteget.

A videójátékból két évvel ezelőtt Willy mesevilága címmel már készült egy nem hivatalos adaptáció Nicolas Cage főszereplésével. Az pont azt hozta, amire vállalkozott: idióta kaszabolást és egy szokásosnál is idétlenebb Cage-t. Tammi ezzel ellentétben a játékból lélektani horrort kreált, a fő hangsúly a főhős múltbeli traumáján van. Lassan csordogáló filmje viszont nem mély, csak annak akar látszani. S a homályos motivációk és unalmas akciók miatt hamar azt kívánjuk: bár ez is csak egy sima, agyatlan horrorfilm lenne!

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.