Visszhang: tévésorozat

The Curse

Visszhang

Nathan Fielder eddig főként a valóság határaival flörtölő agyament dokureality műfajában utazott, de legújabb (meta)fikciójával egészen új mélységekbe és magasságokba lép.

Rejtély, hogy kapott zöld utat eddigi bizarr realityjeire, amelyek merev humor, nyugtalanító erkölcsi dilemmák és a nézőkből kiváltott szekunder szégyenérzet keverékére épültek. A Nathan for You-ban amerikai kisvállalkozóknak igyekezett vadabbnál vadabb üzleti tanácsokat eladni (és a kamerák előtt csinált hülyét belőlük), A próbában pedig aprólékos szimulációkkal igyekezett felkészíteni átlagembereket életük egy-egy nehéz szituációjára (miközben lassan bontogatta a valóság és fikció szövetét).

Legújabb sorozatában egy friss házaspárt (Nathan Fielder és Emma Stone) követünk, amely egy lepukkant új-mexikói kisvárosban honosítaná meg a környezettudatos passzívházak kialakítását, miközben egy manipulatív reality filmes (a sorozat társírója, Benny Safdie) filmezi a projekt minden mozzanatát. Hamar kiderül, hogy Siegelék valójában vadul dzsentrifikálnak, és saját céljaikra használják a kiszolgáltatott helyi közösséget. Saját szemükben persze ők a közösség megmentői, és elég messzire mennének, hogy fenntartsák a látszatot. A The Curse kellemetlen néznivaló, sőt olykor egyenesen pszichológiai horror: Whitney és Asher bizarr házassága már önmagában is nyomasztó, de még a természetfeletti is be­avatkozik az életükbe (egy szomáliai kislány „átka” következtében). Az egyre borzongatóbb fordulatok közben a néző lassan ráeszmél, hogy egy igazi gyöngyszemet lát.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.