Visszhang: könyv

Turi Lilla: A ló

Visszhang

Az eddig illusztrátorként ismert Turi Lilla most szerzőként is bemutatkozik.

Egy képeskönyvben mutatja be a trójai faló történetét, csakhogy egészen másképpen, mint ahogy eddig véltük ismerni. A sketchbook jellegű mesekönyvhöz Turi érdekes nézőpontot választott, az elbeszélés fókuszába ugyanis a ravasz görögök vagy az átvert trójaiak helyett a falovat tette meg főszereplőnek. És így egészen másról szól a történet. Mert az emberi tulajdonságokkal felruházott faló egészen másban látja a görög–trójai háború fordulópontjait.

A művészi könyv hangsúlyosan az illusztrációt helyezi előtérbe, a szöveg csak amolyan kiindulópont, vezérfonal, sorvezető. A kultúrtörténeti utalások és a rajzolói bátorság, például a sötétség használata mind a szerző, mind a ki­adó részéről szimpatikus attitűd.

Az új perspektívájú történet különlegességét nyilván maga az ötlet adja, de a rajzok is jól működnek, általában nagyon színesek, és hol rendkívül részletesek, hol elnagyoltak, de mindig jól felismerhetően utalnak az alkotó már ismert stílusára, amolyan „turilillásak”.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.