Visszhang: film

Út a díjesőig

  • SzSz
  • 2022. március 30.

Visszhang

Egy öreg és magányos milliárdos úgy kíván halhatatlanná válni, hogy egy zseniális filmet finanszíroz.

Zsák pénzért megveszi valami Nobel-díjas regény jogait, felbérli a legmenőbb, különc filmrendezőt (Penelopé Cruz), és a két legjobb színészt…

A könyv egy testvérpárról szól, akik mintha ugyanazok a személyek lennének, csak épp tökéletes ellentétei egymásnak. Családi tragédiákkal fűszerezett történetük végül egy örömlányért folytatott harcba torkollik. A piperkőc, népszerű és felelőtlen testvér szerepét a legismertebb sztárra bízzák (Antonio Banderas), míg a visszahúzódó, érzékeny fél bőrébe egy nagyra tartott, önmaga tiszteletével is csordultig telt nagybetűs színész (Oscar Martínez) bújik. Nemcsak a szereposztás beszédes: a film maga egy film a filmben játék a színészmesterségről, a filmművészetről, meg úgy általában a művészetről. Az excentrikus rendező gigantikus villájának rideg falai közt macska-egér játékot űz színészei hiúságával, míg lassan meg nem fordulnak a szerepek, hiszen kié is a hatalom, az alkotóé vagy azoké, akiknek neve és képe ott virít a plakátokon?

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”