Lemez

Bruce Springsteen: Letter to You

Zene

Tavaly nyáron, a Western Stars megjelenésekor azt ígérte Bruce Springsteen, hogy hamarosan érkezik az E Street Banddel közös folytatás – és már itt is az új album, amelynek dalait a Főnök egy olyan gitáron írta, amelyet egy rajongója ajándékozott neki. A lemez azután készült, hogy elhunyt régi barátja, akivel egy zenekarban, a The Castilesban játszottak a 60-as évek második felében; Springsteen döbbenten vette tudomásul, hogy a line-upból már csak ő van életben. Ez ihlette a Last Man Standing című számot, de az egész albumon végigvonul a halandóság motívuma. Gyakori téma még a hit, valamint a zene, a zenélés szeretete. Megidéződnek saját korábbi korszakok: a nyitó One Minute You’re Here a Nebraska szomorkás visszafogottságára, míg a címadó dal az 1987-es Brilliant Disguise-ra reflektál. A politika nem nagyon jön szóba, leszámítva a House of a Thousand Guitars-t („egy bűnöző bohóc ellopta a trónt”), ami a címe ellenére ironikus módon főleg zongoraalapú. Érdekes módon a lemez negyede igencsak régi szerzeményeket tartalmaz: a Janey Needs a Shoulder / If I Was the Priest / Song for Orphans triász a 70-es évek elején íródott, amikor a Főnök még egy lemezt sem adott ki. Ezekben a régi dalokban nagy példaképe, Bob Dylan stílusában énekel, de már a hozzáadott springsteenes ízekkel. A Letter to You lényegesen jobban sikerült, mint a tavalyi Western Stars, és egyáltalán nem érződik rajta, hogy mindössze öt nap alatt, élőben került rögzítésre. Jó lenne e dalokat koncerten is meghallgatni, de sajnos erre egy darabig még várni kell.

 

Columbia/Sony, 2020

 

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.