Koncert

Budapesti Fesztiválzenekar

Zene

És ennél az ütemnél hullott ki a mester kezéből a kottapapír... - a befejezetlen zeneművekhez előszeretettel kapcsolunk romantikus képzeteket, a romantikán innen és túl egyaránt. Pedig olykor előfordul az is, hogy a komponista egyszerűen csak félrerakja megkezdett szimfóniáját, mint Schubert a hagyomány szerint nyolcadiknak számozott h-moll szimfónia két tételét.

Ezzel a két tétellel indult a Fesztiválzenekar "befejezetlen" tematikájú koncertje: a hangzás már megszokott, de soha meg nem unható perfekciójával, s egyebek közt olyan gazdag mélyvonós és fafúvós pillanatokkal, amelyeket varázslatosaknak nevezni merő zsurnalizmus ugyan, azonban ettől még a tényekkel egybevágó kijelentés. A két tétel eljátszása után Fischer Iván szórakoztató mikroráadás gyanánt a szimfónia vázlatai közt fennmaradt, alig néhány ütemnyi Scherzót is beintette zenészeinek. Ha Schuberté nem is, ám Anton Bruckner befejezetlen, s ráadásul kilencedik szimfóniája valóban az élettörténet tragikus, azaz legvégső szakaszához kapcsolódik. A jóistennek ajánlott, de sajnos még így is csupán három tételig eljutó Bruckner-szimfónia előadása során a remek rézfúvósok kerültek előtérbe, jelképesen éppúgy, mint fizikai valójukban. A zenekari ültetéssel ezúttal is kreatívan játszó Fischer Iván Bruckner alighanem leghatékonyabb hazai népszerűsítője: a gátlásos komponista, akinek működését olykor a nyugati szimfonikus gondolat végzetének szokás tekinteni, a Fesztiválzenekar koncertjein rendre megdicsőül. Éppen így történt most is, s nem csupán az életmű legnépszerűbb szimfóniatétele, a motorikusan démoni Scherzo aratott közönségsikert, de az érzéki szépségű harmadik tétel, az Adagio is: a Bruckner több szimfóniájában is felbukkanó Wagner-idézet végső átlényegülésével, a "búcsú az élettől" biográfiailag is hatásosan megerősített motívumával.

Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, március 2.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.