HANGADÓ

Életben maradni

Maria Callas Live – Warner Classics

Zene

Tudjuk, Maria Callas csak egy volt – vagy maximum kettő. A kudarcos magánéletű, női vágyait és sérülékenységét operaszerepek sorába átköltöztető díva, meg a már Callas életében jószerint önállósuló legendaalak: a rajongók, az esztéták, a lelkiző giccs­őrök és éppígy a világ szimpla bulvárfogyasztói által egyesült erővel megteremtett mikromitológia hősnője.

Az opera történetének úgy istenigazából alig több mint másfél évtizeden át ragyogó csillaga ő, aki mégis, 40 évvel a halála és 52 évvel a legutolsó énekesi fellépése után is izgatja az embe­rek fantáziáját az operán innen és túl egyaránt. Akinek a hangját máig lehetetlen közömbösen hallgatni – és majdnem ennyire lehetetlen (művész)filmekből kihagyni. S akiről éppen csak egy szemernyi bocsánatos bölcsésztúlzással azt is méltán le lehet írni, amit az ezredfordulón Fodor Géza tételezett: „Az operaszínpad e zsenijének művészete, művészetének szellemi tartalma túlmutat az operán, s a női sors, a női létezés egész 20. századi problematikájának, kérdésfelvetéseinek, spontán és ideologikus lázadásainak, megértési kísérleteinek, változatos emancipációs törekvéseinek dimenziójába és kontextusába emelkedett.”

 

*

Művészetének gyakorlati halhatatlanságát az is bizonyítja, hogy kerek és szögletes évfordulókon egyaránt sorjáznak az újabb és újabb Callas-felvételek a máskülönben oly életerősen haldokló lemezpiacon: stúdió- és előadás-felvételek, felújítva és remastered és ad infinitum. Így három évvel stúdióban rögzített operalemezeinek legmodernebb technikai eljárásokkal felpaskolt összkiadása után a Warner Classics most 20 élő opera-előadás felvételének CD-gyűjteményét hozta ki Callas halálának 40. évfordulójára. Ezek az eredendően sokszor esetleges hangminőségű felvételek 1949 és 1964 között készültek, s köztük olyan atipikus Callas-szerepek is meghallgathatók, mint a Parsifal Kundryja vagy Rossini Armidájának címszerepe.

 

*

A sorozat egyrészt a Callas-jelenség mélyére rántja a hallgatót, másrészt a korabeli operajátszás és nem mellesleg a korabeli operaközönség reprezentatív mintáját is felkínálja. Mindezek persze voltaképpen elválaszthatatlanok egymástól, hiszen Callas és a Callas-hang, amely a szopránok két-három generációjának imitációs kísérletei után is mindmáig megmaradt félreismerhetetlenül egyedi képletnek, abban a meghatározott történeti közegben vívta ki a maga rangját. Una grande vociaccia – jellemezte e hangot Callas egyik nagy mentora, a karmester Tullio Serafin, és ez a „nagy és nagyszerű csúnya hang” a sorozat 20 előadásán majd’ mindig a nulláról kezdte a maga fegyvernyugvást nem ismerő harcát a hallgatóság meghódításáért.

Már amikor nem mínuszból kényszerült indulni, mint az Andrea Chénier 1955. január 8-i milánói előadásán. Ott ugyanis a pár nappal korábban még A trubadúr Leonórájára készülő Callast a tenor Mario Del Monaco hirtelen szeszélye késztette a soha korábban nem énekelt Giordano-opera sietős betanulására, s nem mellesleg a rivális díva, a Maddalena szerepében régóta sikeres Renata Tebaldi Scala-beli táborával való szembesülésre. Nincs az az utólag kitisztított lemez, amely elfedhetné az Antonino Votto pálcája által száguldásra késztetett előadás körül ott szikrázó feszültséget, s annak sűrűjében Callas diadalának küzdelmességét. S ha az eset netán szélsőséges is (habár korántsem a legextrémebb a díva pályáján), semmiképpen sem egyedi: a Callas felé és éppígy a Callas felől áradó feszültség, a vibráló idegesség légköre ott kísért mindahány előadás felvételén. Ott kísért, méghozzá áldásosan.

A mértéken felüli kockázat még egy olyan „hakni” felvételét hallgatva is jól érzékelhető, mint amilyen az 1958-as lisszaboni Traviata volt. A hakni szó használata persze nyilván túlzás, hiszen a két Germont-t, a fiút és apját Alfredo Kraus és Mario Sereni énekelte, de már a kórus és részben a zenekar gyarló teljesítménye, s egyáltalán a salazari Estado Novo pállott provincialitása mégiscsak gigantikus művházi fellépésnek sejteti a kései hallgatóval ezt a majd’ hatvan évvel ezelőtti estét. És mégis, a Violetta szerepétől épp ebben az esztendőben elbúcsúzó Callas itt is mindenestül a saját bőrét viszi a vásárra. A súgó szinte felordítja neki a szövegét (ezt nyilván a szerencsétlen bemikrofonozás miatt halljuk majd az idők végezetéig), az énekesnő pedig tán legszemélyesebb szerepében valósággal átveszi az előadás irányítását. Olyan önkényes és mégis helyénvalónak tetsző lassításokkal él, amelyek éppen nem könnyítik meg a dolgát, s miközben távol tartja magától az e szerepben oly csábító, csöpögős önsajnálat lehetőségét, mégiscsak végigküzd egy utolsó életesélyt a fülünk hallatára. Hogy a küzdelem elsődlegesen most sem a könnyzacskóink ellen van indítva, azt még a halálos ágyán fekvő Violetta levélolvasó prózázása is bizonyítja: mindmáig csak elvétve hallani mástól ilyen visszafogott, a gejl hatásvadászásról lemondó megszólalásokat ebben a szereprészletben. (Éppily stílusos és üdítően mértéktartó egyébiránt a másoknál rendszerint ugyancsak neuralgikus pontnak bizonyuló Lady recitáló levéljelenete Verdi Macbethjének 1952-es felvételén.)

És mivel Callas sohasem a szánalmunkra játszik – az övé minden együttérzésünk. Persze ezzel is csak magunkon segítünk, most csakúgy, mint majd a lassan közelgő születési centenáriumon. 2023, még hat év: hogy ott mi lesz?!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.