Interjú

„Ennyire érdekel”

Nóvé Soma zenész

Zene

Decemberben jelenik meg a hazai folk-rockot átértelmező MORDÁI második lemeze, de néhányan most is meghallgathatják. Nóvé Soma frontemberrel, aki a Middlemist Redből is ismerős lehet, nemcsak az új lemez „premier előtti vetítéséről”, de tagcserékről és az egyéb formációiról is beszélgettünk. Meg arról is, hogy mi a különbség a folk-rock és a nemzeti rock között.

Magyar Narancs: „A megszokott streaming felületek helyett egy geolokációs weboldal segítségével az ország különböző pontjain hallgathatjuk meg az anyagot” – olvasható az Álom esett a szememre című új lemez háttéranyagában. Hogy értsük ezt?

Nóvé Soma: Leegyszerűsítve annyit jelent, hogy csak bizonyos pontokon lehet meghallgatni a lemezt. Eleinte négy ilyen pont volt – főleg Budapesten –, de azt követően, hogy kaptunk kommenteket, üzeneteket, javaslatokat, hogy hova kellene még elvinni ezt az élményt, körülbelül harminc ilyen lokáció jött létre.

MN: Úgy tudom, hogy ezek egyike a Normafa. Itt azt jelenti, hogy a buszmegállóban meg lehet hallgatni, de a turistaösvény végén már nem?

NS: Minden lokációhoz tartozik egy koordinátajel, egy számsor, és ha minél közelebb kerül hozzá a hallgató, annál könnyebben tudja elérni a streaming platformot. Ez pedig úgy működik, hogy a telefon GPS-én engedélyezni kell a saját helymeghatározást, és ha megfelelő helyen vagy, akkor a mordai.hu oldalon aktiválódni fog a link. De ezt nem úgy kell elképzelni, hogy csak egy bizonyos ponton lehet hallgatni a zenét, hanem egy kb. 100 méteres sugarú körön belül. A lokációs pontokat a honlapon térkép jelöli.

MN: Mikor lesz mindenhol hozzáférhető az album?

NS: Decembertől a megszokott streaming platformokon – Spotify, Apple Music, YouTube stb. –, de a fizikai megjelenést tavaszra tervezzük, és csak vinylen.

MN: „Minden lemeznél van egyfajta rituálém: amikor a hangtechnikus, Gál Máté elküldi az anyagot, mindig felmegyek a fogaskerekűvel a Normafára, és ott hallgatom meg először” – nyilatkoztad. Miért éppen a Normafához mész?

NS: Elég közel lakom, úgyhogy számomra ez az a pontja Budapestnek, ahová a legrövidebb idő alatt eljutok, ha ki akarok szakadni a városi miliőből. Tehát gyakran járok fel akkor is, ha nem lemezt hallgatok, hanem csak egy kicsit elgondolkodni vagy kikapcsolódni szeretnék.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.