Interjú

„Hallgatom, hallgatom, és kiválasztom”

Fejérvári Zoltán zongorista

Zene

Meglepő módon nem tartja magát zongoraszólistának, pedig a legtöbben így ismerik. Decemberi, nagy feltűnést keltő Bach-koncertjének folytatását január 31-én játssza a Zeneakadémián. Nagy zongoristákról és a kortárs zenéről, illetve az autizmussal élő fia miatt általa létrehozott alapítványról is beszélgettünk.

Magyar Narancs: Szerinted milyen hangszerszólistából van a legtöbb a világon?

Fejérvári Zoltán: Beugratós kérdés? Gitár. Na, jó, gondolom, zongoristából.

MN: Hogy állsz ehhez? Zavar vagy örülsz neki, esetleg nem is törődsz ezzel, vagy éppen hogy nagyon odafigyelsz a sok kollégára?

FZ: Abszolút hidegen hagy, mert nem sorolom magam a szólózongorista kategóriába, sőt igyekszem semmilyen kategóriába sem sorolni magamat. De nem is sorolhatnám, ugyanis pont eleget kamarazenélek, tanítok és csinálok egészen mást, hogy ez mind egymásba oldódjon.

MN: Pedig a legnagyobb sikereidet ebben a szerepben érted el.

FZ: Ehhez újra kellene definiálnunk a siker fogalmát. Kétségtelen, hogy a nagy koncerttermekben szólistaként lépek fel, ha pedig zenekar is kísér, akkor még nagyobb termekben, még több embernek játszom. De pont ez utóbbi szólistaszerep a legnehezebb számomra, az ilyen koncerteken jobb túllenni. Persze öröm is van benne, de néha akkora a nyomás, hogy átkozom a napot, amelyen elvállaltam a felkérést. De szerencsére ebből a koncerttípusból nincs sok – ahhoz, hogy beleessek az úgynevezett szólista kategóriába, érzésem szerint magasabb számokat kellene produkálnom. Ez nem azt jelenti, hogy nem élek-halok a szólórepertoárért, és nem élvezem az egyedül játék szabadságát, de a kamarázás lelkileg könnyedebb műfaj. Szeretek szólózni is, csak éppenséggel sok olyan eleme van, amelyek nem passzolnak a személyiségemhez.

MN: Például?

FZ: Vannak, akik effektíve lubickolnak a színpadon, én nem kifejezetten. Ezenkívül hiányzik belőlem a siker tényleges élvezni tudása. A folyamatos úton levés sem lenne ínyemre, mert magányossá tenne. A karrieremen való agyalás sem jellemző rám, ami sokak számára, ha nem is a motiváció legnagyobb, de jelentős része. Nekem is vannak menedzsereim, de maximálisan tiszteletben tartják a preferenciái­mat, sohasem nyomasztanak olyan dolgokkal, amiket nem szeretnék.

MN: Mégis, ha nagyon kellene, hová sorolnád magadat?

FZ: Az introvertált exhibicionistába. A viccet félretéve: a szimpla zongorista megfelel. De a zenész még inkább. Ebben a szóban fér meg talán egymással a professzionalitás és a zene szeretete. Zenész vagyok, szeretnék a zenéhez minél jobban érteni, ami magában foglalja a zongorázásomat, de egy univerzálisabb tudást is a zenéről, zenetörténetről, előadói gyakorlatokról, más művészetekről. De persze maga a játszás a legfontosabb.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?