Interjú

„Hallgatom, hallgatom, és kiválasztom”

Fejérvári Zoltán zongorista

Zene

Meglepő módon nem tartja magát zongoraszólistának, pedig a legtöbben így ismerik. Decemberi, nagy feltűnést keltő Bach-koncertjének folytatását január 31-én játssza a Zeneakadémián. Nagy zongoristákról és a kortárs zenéről, illetve az autizmussal élő fia miatt általa létrehozott alapítványról is beszélgettünk.

Magyar Narancs: Szerinted milyen hangszerszólistából van a legtöbb a világon?

Fejérvári Zoltán: Beugratós kérdés? Gitár. Na, jó, gondolom, zongoristából.

MN: Hogy állsz ehhez? Zavar vagy örülsz neki, esetleg nem is törődsz ezzel, vagy éppen hogy nagyon odafigyelsz a sok kollégára?

FZ: Abszolút hidegen hagy, mert nem sorolom magam a szólózongorista kategóriába, sőt igyekszem semmilyen kategóriába sem sorolni magamat. De nem is sorolhatnám, ugyanis pont eleget kamarazenélek, tanítok és csinálok egészen mást, hogy ez mind egymásba oldódjon.

MN: Pedig a legnagyobb sikereidet ebben a szerepben érted el.

FZ: Ehhez újra kellene definiálnunk a siker fogalmát. Kétségtelen, hogy a nagy koncerttermekben szólistaként lépek fel, ha pedig zenekar is kísér, akkor még nagyobb termekben, még több embernek játszom. De pont ez utóbbi szólistaszerep a legnehezebb számomra, az ilyen koncerteken jobb túllenni. Persze öröm is van benne, de néha akkora a nyomás, hogy átkozom a napot, amelyen elvállaltam a felkérést. De szerencsére ebből a koncerttípusból nincs sok – ahhoz, hogy beleessek az úgynevezett szólista kategóriába, érzésem szerint magasabb számokat kellene produkálnom. Ez nem azt jelenti, hogy nem élek-halok a szólórepertoárért, és nem élvezem az egyedül játék szabadságát, de a kamarázás lelkileg könnyedebb műfaj. Szeretek szólózni is, csak éppenséggel sok olyan eleme van, amelyek nem passzolnak a személyiségemhez.

MN: Például?

FZ: Vannak, akik effektíve lubickolnak a színpadon, én nem kifejezetten. Ezenkívül hiányzik belőlem a siker tényleges élvezni tudása. A folyamatos úton levés sem lenne ínyemre, mert magányossá tenne. A karrieremen való agyalás sem jellemző rám, ami sokak számára, ha nem is a motiváció legnagyobb, de jelentős része. Nekem is vannak menedzsereim, de maximálisan tiszteletben tartják a preferenciái­mat, sohasem nyomasztanak olyan dolgokkal, amiket nem szeretnék.

MN: Mégis, ha nagyon kellene, hová sorolnád magadat?

FZ: Az introvertált exhibicionistába. A viccet félretéve: a szimpla zongorista megfelel. De a zenész még inkább. Ebben a szóban fér meg talán egymással a professzionalitás és a zene szeretete. Zenész vagyok, szeretnék a zenéhez minél jobban érteni, ami magában foglalja a zongorázásomat, de egy univerzálisabb tudást is a zenéről, zenetörténetről, előadói gyakorlatokról, más művészetekről. De persze maga a játszás a legfontosabb.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.