könyv - JAMES WEBSTER-GEORG FEDER: HAYDN ÉLETE ÉS MÛVEI

  • - csont -
  • 2009. augusztus 6.

Zene

Köztudomású, hogy az osztrák- magyar arisztokrácia mellett az angol főnemesség és polgárság tette a legtöbbet Joseph Haydn érdekében: kétszeri londoni tartózkodása után kielégült művészi becsvágytól duzzadó kebellel és nem kevésbé kicsattanó, fontoktól repedező pénztárcával érkezett haza. Az angolok (noha a monográfia egyik szerzője amerikai, a másik német) most a Grove-féle zenei lexikon szócikkét külön kötetben megjelentetve tették le hódolatuk újabb jelét az asztalra - és Malina János gáncsolhatatlan fordításában, hála istennek, a miénkre is. Egyszerűen, tisztán felépített munka.
Köztudomású, hogy az osztrák- magyar arisztokrácia mellett az angol fõnemesség és polgárság tette a legtöbbet Joseph Haydn érdekében: kétszeri londoni tartózkodása után kielégült mûvészi becsvágytól duzzadó kebellel és nem kevésbé kicsattanó, fontoktól repedezõ pénztárcával érkezett haza. Az angolok (noha a monográfia egyik szerzõje amerikai, a másik német) most a Grove-féle zenei lexikon szócikkét külön kötetben megjelentetve tették le hódolatuk újabb jelét az asztalra - és Malina János gáncsolhatatlan fordításában, hála istennek, a miénkre is.

Egyszerûen, tisztán felépített munka. Öt fejezet tárgyalja az életet, a hatodik címe: Jelleme és személyisége, a hetedik a stílusát elemzi, a nyolcadik mûveit tekinti át mûfajok szerint csoportosítva, míg a kilencedik amolyan summa: Haydn pályaképe. Egyes magyar beszámolók szerint ez unalmas, meglehet; a magam részérõl sokkal izgalmasabbnak tartom ezt a mértéktartó és világos fejû írásmodort, mint a lihegõ, szóképekkel zsúfolt lelkendezést. Haydnhoz nem is illene az ilyesmi, aki a két professzor szerint olyan ember, "akinek jelleme és világi sikere egymást támogatja és igazolja". A realizmust emelik ki pályáján, ám ez szerintük leginkább a pénzügyekben érhetõ tetten; végre egy zenész, aki nem a kocsmába vitte a pénzét, mint Mozart és Beethoven. A világosan megrajzolt nagy pályát teljes zenetudományos apparátus támogatja, káprázatos bibliográfia és minden tekintetben eligazító mûjegyzék - mindez újabb dicsérete a fordítónak és a lelkiismeretes magyar kiadónak is.

Fordította: Malina János. Rózsavölgyi és Társa, 2009, 182 oldal, 3990 Ft

*****

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.