Könyv - Nagyvonalú, bőkezű - Kékesi Kun Árpád (szerk.): Színházi kalauz

Zene

Egyhamar az ismeretszerzés józan mámora, a lexikon- és szótárlapozgatás eufóriája keríti a hatalmába a kandi olvasót, aki kezébe veszi az elismert színháztudós, Kékesi Kun Árpád által szerkesztett bedekkert. Ábécérendben 368 színpadi mű zanzáján, legfontosabb adatain s rövid posztmodern kori előadás-történetén kujtoroghat szerteszét a tekintet, s a terjedelmes kötet végén a legfontosabb színműírók életrajzi sommáján túl még majd' egy tucat hazai színház bemutatkozása is ott sorakozik. Nagyvonalú, bőkezű s - a szerkesztő szándékainak megfelelően - valóban "felhasználóbarát" a könyv, amelynek erényei alighanem az elődjével összehasonlítva válnak a leginkább érzékletessé. Az 1981-es kétkötetes Színházi Kalauz (szerk. Vajda György Mihály és Szántó Judit) történeti összefoglalókkal, stílustörténeti áttekintésekkel, ideologikus vakszövegekkel és "mussz" rátétekkel dúsítva, illetve kényszerűen megterhelve látott napvilágot, míg az új változat - megszabadultan e kötelmektől - a praxis, a létező repertoár ismertetésére vállalkozik, s e vállalásában sem ideológiai, sem műfaji korlátokat nem ismer. Ám e nyilvánvaló különbség mellett a rokonság is jól kimutatható, hiszen az anonim szócikkek számos helyen a huszonnyolc év előtti kompiláció megfogalmazásait alkalmazzák, ami mindazonáltal éppen nem válik kárára a szabatos tartalomismertetésekben utazó könyvnek. Egyhamar az ismeretszerzés józan mámora, a lexikon- és szótárlapozgatás eufóriája keríti a hatalmába a kandi olvasót, aki kezébe veszi az elismert színháztudós, Kékesi Kun Árpád által szerkesztett bedekkert. Ábécérendben 368 színpadi mű zanzáján, legfontosabb adatain s rövid posztmodern kori előadás-történetén kujtoroghat szerteszét a tekintet, s a terjedelmes kötet végén a legfontosabb színműírók életrajzi sommáján túl még majd' egy tucat hazai színház bemutatkozása is ott sorakozik. László Ferenc

Egyhamar az ismeretszerzés józan mámora, a lexikon- és szótárlapozgatás eufóriája keríti a hatalmába a kandi olvasót, aki kezébe veszi az elismert színháztudós, Kékesi Kun Árpád által szerkesztett bedekkert. Ábécérendben 368 színpadi mű zanzáján, legfontosabb adatain s rövid posztmodern kori előadás-történetén kujtoroghat szerteszét a tekintet, s a terjedelmes kötet végén a legfontosabb színműírók életrajzi sommáján túl még majd' egy tucat hazai színház bemutatkozása is ott sorakozik. Nagyvonalú, bőkezű s - a szerkesztő szándékainak megfelelően - valóban "felhasználóbarát" a könyv, amelynek erényei alighanem az elődjével összehasonlítva válnak a leginkább érzékletessé. Az 1981-es kétkötetes Színházi Kalauz (szerk. Vajda György Mihály és Szántó Judit) történeti összefoglalókkal, stílustörténeti áttekintésekkel, ideologikus vakszövegekkel és "mussz" rátétekkel dúsítva, illetve kényszerűen megterhelve látott napvilágot, míg az új változat - megszabadultan e kötelmektől - a praxis, a létező repertoár ismertetésére vállalkozik, s e vállalásában sem ideológiai, sem műfaji korlátokat nem ismer. Ám e nyilvánvaló különbség mellett a rokonság is jól kimutatható, hiszen az anonim szócikkek számos helyen a huszonnyolc év előtti kompiláció megfogalmazásait alkalmazzák, ami mindazonáltal éppen nem válik kárára a szabatos tartalomismertetésekben utazó könyvnek.

Ha az ideológiától szerencsésen ment' is a kalauz, az első kiadású lexikonok rendes gyermekbetegségét, az apróbb hibák, tárgyi tévedések okozta szeplősödést vélhetőleg a legnagyobb körültekintés mellett sem kerülhette el. Így hát nem is a tudálékos hánytorgatás, inkább a hibairtás szándékával említjük meg azt a néhány típusbakit, amelyet hevenyészve kiszűrtünk a hasznos és helytálló adatok tengeréből. A legbántóbb ezek sorában kétségkívül Katona József halálozási dátumának az egyszerű elütésnél sokkalta bántóbb, lévén az életút elbeszélését is befolyásoló elvétése (vagyis 1820, 1830 helyett), de éppígy felhozható az is, miszerint A denevér Frosch foglára "az 1970-es években ziccerszerepet kínált" az 1970 januárjában elhalálozott Latabár Kálmánnak. Szintúgy kiigazítást érdemlő állítás, hogy a 12 dühös embert a Pesti Színházban mutatták be 1959-ben (valójában a mai Pesti helyén működő Bartók-teremben), vagy hogy Peter Shaffer Black Comedy című sikerdarabjának 1967-es keltezést ad a kötet, noha ősbemutatóját 1965-ben tartották.

A második kiadás alighanem sokat orvosolni fog a hasonló hibák közül, s vélhetőleg a kötet darabismertetései sorában is akad majd némi mozgás. S meglehet, a Koncz Zsuzsa fotóival illusztrált kalauz előadás-történeti sommáit is érdemes lesz átrostálni, hiszen az egyetlen mondatra csutkázott értelmezések olykor akarva-akaratlanul is komikus hatást keltenek az olvasóban, mondjuk például A testőr ismertetését szemlélvén: "2002-ben Jeles András Színház a Színházban - Play Molnár címmel vitte színre a Városi Színházban, egy vászon mögött árnyakká redukált alakokkal, előtte a szöveget artikuláló hallássérült és beszédhibás szereplőkkel, a civil lét és a színész (azaz szerepben) lét kettősségét firtatva." De talán nem is a névtelen szócikkíró a felelős e mondat vélelmezett bornírtságáért, csak éppenséggel a recenzens süpped önnön korlátoltságába. Harmadik lehetőséget hosszas fejtörés után sem tudunk elképzelni.

Saxum, 2008, 790 oldal, 4900 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.