Miért nincs rajta sapka? - Vlagyimir Vojnovics: A kucsma (könyv)

  • Bori Erzsébet
  • 2005. szeptember 22.

Zene

Ügyes! - mondaná Kohn bácsi, ha értesülne Jefim Szemjonovics Rahlin (Smulevics) túlélési stratégiájáról. Rahlin szovjet író, 11 könyve jelent meg, és élvezi az írószövetségi tagsággal járó előnyöket (háromszobás moszkvai lakás, telefon, alkotóházi beutalók, NDK-s írógépszalag), pedig két csúnya folt is van az életrajzában (pártonkívüli és zsidó).

Ügyes! - mondaná Kohn bácsi, ha értesülne Jefim Szemjonovics Rahlin (Smulevics) túlélési stratégiájáról. Rahlin szovjet író, 11 könyve jelent meg, és élvezi az írószövetségi tagsággal járó előnyöket (háromszobás moszkvai lakás, telefon, alkotóházi beutalók, NDK-s írógépszalag), pedig két csúnya folt is van az életrajzában (pártonkívüli és zsidó). Mindezt úgy érte el, hogy kizárólag jó emberekről ír. Regényei Szibériában, a Jeges-tengeren vagy a bakui olajmezőkön játszódnak, hősei talajkutatók, térképészek, alpinisták - gyűjtőnéven "barlangológusok" -, akik összefogással és szigorúan a haza üdvére küzdenek az elemekkel. Sehol egy rossz ember, sehol egy járási párttitkár, no poli-tika. Tényleg zseniális. Kohn bácsi mégis téved, mert Jefim nem elé-gedett a sorsával, a disszidens írók nyugati sikereit éppúgy irigyli, mint a pártkatonák kitüntetéseit és kiváltságait. És amikor hírét veszi, hogy kinek-kinek érdemei szerint kucsmát osztanak az írószövetségben, rázuhan helyzetének tartha-tatlansága. Mert a fejesek persze iramszarvasprémet kapnak, az élő klasszikusok ezüstrókát, de még az elvetélt tehetségeknek, sőt a rendszer ellenségeinek is jár legalább egy nyúlkucsma, csak neki akarnak "közepes sűrűségű házimacskaszőrből" fejfedőt varrni.

Szerencsére van Jefimnek egy magas pártfogója, a KB-tag, főszerkesztő, Lenin-díjas, továbbá megszámlálhatatlan hazai és nemzetközi szervezet küldötteként működő Karetnyikov, akinek közbenjá-rása mindig meghozza a kívánt eredményt. És Karetnyikov a zsidók nagy barátja. Lapjánál több saját zsidaja is van, akik vezető beosztást nem kaphatnak ugyan, de amíg tudják, hol a helyük, számíthatnak a védelmére. Ám Karetnyikov ez egyszer nemet mond: a kucsma nem olyan juttatás, mint a román bútor vagy a magyar famentes papír, hanem az elköteleződés fokmérője, s a langyosokat még az Úr is kiköpi. Jefim agya erre el-borul, és megharapja jótevőjét. Az esetről beszámol az Amerika hangja, és innentől nincs megállás. Színre lép a KGB, fegyelmi tárgyalást rendeznek, Rahlin szélütést kap. Szánalmas vég várna rá, de ezen a ponton közbelép Kukusa, a nej. Kukusa az orosz nő mintapéldánya: nagy szívéhez csak nagy természete ér fel. Egy világháborús tévéműsor ("Senkit nem feledünk, semmit nem feledünk") szerkesztőjeként tábornokokkal ápol gyöngéd kapcsolatot, és egy afganisz-táni behívó az írószövetségi titkár unokájának nem téveszti el a hatását: a titkár személyesen viszi el Jefim halálos ágyához az iramszarvas-kucsmát.

Ha akad olvasó, akinek nem esik le rögtön, hogy szerzőnk a nagy orosz szatirikus hagyomány folytatója, annak maga a kötet siet segítségére a névsorolvasással Gogoltól Csehovon és Szaltikov-Scsedrinen át Ilf-Petrovig. De elhangzik Hasek neve is, diszkrét emlekeztetőül arra, hogy Vlagyimir Vojnovics egy másik regényének hősét, Ivan Csonkint "orosz Svejkként" szokták emlegetni. Szó sem esik viszont Bulgakovról, noha a TÖMEGÍR hatalmas árnyékot vet A kucsmára.

Vojnovics könyve élvezetes olvasmány, de le sem tagadhatná, hogy a nyugati közönségnek készült. (Eredetileg Londonban jelent meg, 1988-ban.) Innen, a keleti fertályról nem tűnik igazán átütőnek a hanyatló Brezsnyev-kor ábrázolása, ám van egy témája a regénynek, amit csak a biztonságos messzeségből lehetett megszólaltatni: az ún. zsidókérdés. Valljuk be, hogy ezt úgy kerülik errefelé, mint a pestist, és legföljebb kesztyűs kézzel merünk hozzáérni. Még az antiszemitizmus vadbaromságain sem bírunk felhőtlenül röhögni. Vojnovics regényét majdnem olyan sok szállal szövi át a szovjet antiszemitizmus, mint magát a társadalmat. Egyik képviselője Vaszka Trjoskin, a patrióta, paranoiás poéta. Jefim alatt lakik az írók házában, és úgy hozta a véletlen, hogy a fölötte és mellette lévő lakásokban is zsidó a bérlő, amiből a költő vaslogikával levezeti, hogy a Szovjetunióban nem a statisztikákban megadott 6-7, hanem 80 százalék a zsidók számaránya. Csak azzal vigasztalódik, hogy a vezetésbe nem sikerült befurakodniuk, ám ivócimborája, Cserpakov írószövetségi titkár lehűti: a magas polcokon csupa szabadkőműves ül, azokról pedig köztudott, hogy a zsidók markában vannak. Immár nem lehet kétségünk, hogy a New York-Tel-Aviv tengely Moszkván is áthalad.

A regény az orosz (szovjet) és a magyar kulturális egyezések és különbségek egész sorát fedi fel. Itt van mindjárt a cím. A mű eredeti címe: Sapka, ami tehát kucsmát jelent, de akkor mit jelenthet a magyar kucsma szó? Jefim hajadon-főtt megy fejfedőt igényelni, nehogy a sarkkutatóktól kapott farkasprém kucsma rontsa az esélyeit. Ami-kor Vaszka meglátja, felteszi ma-gának az obligát kérdést: miért nincs rajta sapka? Vajon ezt az oro-szok ugyanúgy értik, mint mi, vagy Weisz Györgyi lábjegyzetekkel is ellátott remek fordításának köszönhető a dolog? Az viszont nem kétséges, hogy ott, a messzi keleten nem a középső, hanem a hüvelykujjunkat kell felmutatnunk, ha azt akarjuk értésére adni valakinek, hogy "kapja be".

Geopen Könyvkiadó, 2005; fordította: Weisz Györgyi, 128 oldal, 1990 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.