Szex a 69. emeleten

  • Greff András
  • 2014. szeptember 10.

Zene

Még annál is kevesebben voltak, mint amire számítani lehetett.

Az elharmadolt Aréna küzdőterén például annyira szellősen állt a közönség, hogy negyedórával a főattrakció előtt beesve bárki simán előrebandukolhatott akár a harmadik-negyedik sorig is. Hogy ez számszerűleg mennyi embert jelenthetett, azt nem tudom – ránézésre az A38-ra már nem fértünk volna be, a PeCsában viszont talán nem lett volna súlyos tömegnyomor, szóval nagyjából 2-3 ezer főről lehetett szó, ami azért távolról sem annyira kínos, mint amikor úgy tíz éve a Garbage-ot kábé 400 rajongó várta a Petőfi Csarnok hatalmas szabadterén, de még így is elég sovány. Pedig a múltba merengés a hazai koncertjáró közönség egyik legkedvesebb elfoglaltsága, de ahhoz persze stabil alapzat kell, a szegény Blondie viszont sohasem volt igazán a magyarok szívügye, még ha a slágereiket nyilvánvalóan jól ismerik errefelé is. És azt is meg lehet érteni, hogy kevéssé vonzó lehetőség a poptörténet legjobb(an fotózható) nőjét élőben látni akkor, amikor a hölgyet már csak egy szűk esztendő választja el a 70-től.

false

 

Fotó: Galló Rita

Pedig Debbie Harry láttán most is elakadt a lélegzet, amikor a One Way Or Another intrója közben kisétált a színpadra. A platinaszőke kleopátrafrizurát/parókát és napszemüveget viselő asszony tíz-húsz méterről szemlélve igen jól hozta 30-40 évvel ezelőtti formájának illúzióját, ami a kortárs plasztikai sebészeti tudomány jócskán előrehaladott állapotáról is sokat elmondott azon túl, hogy megerősítette eddigi tudásunkat, miszerint ez a nő tényleg a főnyereményt vitte el anno a nagy globális génlottón. A művésznő egyébként választhatta volna azt az utat is, hogy mondjuk nercbundában lép fel, hogy eljátssza a hűvös, távolságtartó überdíva hálás szerepét, de nem így volt: amit kedd este láttunk, érdekesebb, egyúttal felemásabb attrakció is volt ennél.

false

 

Fotó: Galló Rita

A teljesen ránctalanított, karcsú Harry korrekt harmincasnak volt felöltözve, viszont mégsem akarta egy az egyben a saját régi verzióját elővezetni: az egyébként kisujjból kirázott, jellegzetes gesztusait rendszeresen ironikusan túlpörgette és/vagy hangsúlyos idézőjelek közé szorította gyakorlatilag minden egyes számban. A mai Debbie Harry produkciója így olykor vicces, ritkábban diszkréten pornográf, máskor viszont egészen fájdalmasan suta volt, mint amikor a nagymama három konyak után táncikálni kezd a szüreti bálon. A hangjába ellenben nem lehetett belekötni.

false

 

Fotó: Galló Rita

A Blondie jelenleg egy újra felvett slágereket közreadó – tehát tökéletesen felesleges – best of lemezt turnéztat, amelyhez hozzácsaptak egy (merőben felesleges) új anyagot is, így a program kevéssé meglepő módon a teljes tutira menést mutatta, amelynek ívét olykor eredményesen meg-megtörték egy-egy új témával – ez utóbbiakról legyen elég annyi, hogy az első dallama a Neoton Familíát idézte, és még az volt a legjobb. A többire viszont a Hanging On The Telephone-tól a záró Dreamingig nem nagyon lehet mást mondani, minthogy igazi sláger-atombombák, amiket ráadásul hibátlanul is toltak el a zenészek, akik közül magasan kiemelkedett a már-már második frontemberként teljesítő, dobverőt a magasba dobáló, székében óvodásokat megszégyenítő lelkesedéssel billegő, minden szám alá mesésen intenzív tempókat ültető Clem Burke, aki a háttérben elfonnyadt kísértetként ácsorgó Chris Stein gitárossal ellentétben örökifjú figurának volt képes eladni magát. De még ez az eleven megszólalás sem tudta kitakarni, hogy a Blondie számos dala ma már csak muzeális kuriózumként működik – mindenekelőtt az Atomic vagy a Rapture, mely utóbbinál minden lexikon megjegyzi, hogy ez volt az első igazi sláger, amit rapbetét díszített, azt viszont már kevesebben teszik hozzá, hogy ezzel a félelmetesen merev rapbetéttel bárkiből ki lehetne kínozni a teljes körű vallomást. Akit pedig az érdekel, hogy melyik Blondie-számot szereti legjobban a magyar közönség, annak kétségek nélkül elárulhatjuk, hogy nálunk (is) a Heart Of Glass a befutó.

A régi új hullám egyik legnagyobb zenekara megkímélte közönségét a méltatlan haknitól, de a korrekt nosztalgiadiszkó szintjén csak ritkán emelkedett túl, vagyis nagyjából azt hozta, amit vártunk, csak azért tegyük hozzá, hogy a nagyon öreg zenekarok között van egy-két produkció (a Stonestól a Stoogesig), amelyik bár rosszabbul néz ki, mégis többet tud nyújtani ennél.

Papp László Budapest Sportaréna, szeptember 9.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.