Lemez

World music: három

a szúfi igazság + egy ráadás.

Zene

Kronos Quartet / Mahsa & Marjan Vahdat: Placeless A világ legrangosabb vonósnégyesét tavalyelőtt kaseroltuk utoljára, amikor a mali Trio Da Kalival készített albumot (Ladilikan). Tényleg elképesztő a nyitottságuk, negyvenhat éves pályafutásuk során éppúgy dolgoztak rocksztárokkal (Tom Waits, Paul McCartney, David Bowie, Björk), mint világzenészekkel (Azerbajdzsánból Alim Kaszimovval, Indiából Asha Bhosléval, Romániából a Taraf de Haïdouksszal, Finnországból Kimmo Pohjonéval, Maliból Rokia Traoréval és sorolhatnánk még). Az iráni Mahsa Vahdattal 2017-ben kezdtek koncertezni, és annak rendjén egy album is kerekedett a kollaborációjukból, amibe Mahsa testvére, Marjan is beszállt.

Mahsa Vahdatról ugyancsak esett már szó, ő annak az Ooldouz Pourinak az énektanára, akinek Waiting for the Dawn című remekét az év elején jelentette meg a norvégiai KKV kiadó. A közös munka és kiadó mögött közös sors rejlik: nincs az az isten, aki az 1979-es iszlám forradalom után lehetővé tenné, hogy egy énekesnő szólóalbumot készíthessen Iránban.

Míg Pouri az ötvenes-hatvanas évek azeri „slágereit” lopta a szívünkbe, Vahdat jobbára klasszikus szúfi költők (Háfez és Rumi) versei­hez írt zenét, amit aztán Atabak Elyasi hangszerelt vonósnégyesre. Mégpedig meglehetősen irgalmatlanul… A Placeless tizennégy számának egyike sem törekszik arra, hogy megtörje-oldja azt a mélységes fájdalmat, ami Mahsa (és Marjan) Vahdat hangjából és a Kronos hangszereiből, másképpen: ebből a súlyos költészetből dől. Aki permanens megrendülésre vágyik, annak minden igénye kielégül; de nem szállnék vitába azzal sem, aki túlcsordulónak, fullasztónak érezné ezt a szakadatlan alámerülést. (KKV, 2019)

 

 

 

 

Ustad Saami: God Is Not a Terrorist A hetvenöt éves Ustad Saami Karacsiban élő legenda, Pakisztánon túl azonban ismeretlen – tudtommal idáig nem is jelent meg albuma. A hozzá hasonló szúfi énekesek számára „élő legendának lenni” egyébként meglehetősen veszélyes „vállalkozás” Karacsiban; 2016 nyarán a világhírű Amjad Sabrit gyilkolták meg ezért a szélsőséges iszlamisták.

Az albumot nyitó God Is hallatán még azt hihetjük, hogy Saami a nagy qawwali énekesek egyike, de az ő művészete még korábbi időkbe, több mint egy évezredre tekint vissza. A világon egyedül Saami képviseli a „surti” nevű hagyományt, negyvenkilenc hanggal és hét nyelven operálva, miközben négy fia kíséri harmóniumon, tablán és tampurán.

„Énekelni annyi, mint hallgatni” – vallja Saami azzal a meggyőződéssel, hogy a zene az emberek hatodik érzéke, a kommunikációjuk legmagasabb foka. És aki meghallgatja közel húszperces Longing című felvételét, az alighanem hinni fog neki, feleletet kapva azokra a kérdésekre is, amiket nem mer feltenni. (Glitterbeat Records, 2019)

 

 

 

 

Ifriqiyya Electrique: Laylet el Booree Bangafronton a helyzet változatlan, pedig tartott attól az Ifriqiyya Electrique, hogy a váratlan siker és a folyamatos turnézás kiöli a lelkét. A tunéziai sivatagban, ahol az egykori rabszolgák leszármazottainak fekete közössége él, ismeretlen a show-business fogalma, a szúfi banga rituálékat főleg a házaknál rendezik, gyógyító céllal. Messziről hasonlítanak ezek a gnawa szertartásokra, de az ördög elűzése helyett a megnyerésére irányulnak: ha már az emberbe férkőzött, legyen kedves társbérlőként megtűrni maga mellett. Három banga muzsikus mellett a francia François Cambuzat és az olasz Gianna Greco alkotja a zenekart, az előbbiek vaskasztanyettákkal és énekkel, az utóbbiak gitárral és elektronikával. Amit pedig együtt művelnek, az banga poliritmika plusz ipari és noise rock a köbön – vagy éppen „Blood, Sweat & Trance”, ahogy az új album szlogenje jelzi. A lehető legbrutálisabb kiszerelésben.

A 2017-es Rûwâhîne óta a bangák egyike lecserélődött, és némi változást a zenében is hallani, de csak annyit, hogy fel se merülhessen az önismétlés vádja. Több az elektronika, súlyosabb a gitár, és ahogy az arányok módosultak, egységesebbé vált az album. Ától cettig azt nyújtja, amit a címe ígér: „Az őrület éjszakája”. (Glitterbeat Records, 2019)


 

 

 

 

Alegria e Liberta Az igen rangos belga diatonikus harmonikás, Didier Laloy áll ennek a projektnek a fókuszában, a gitáros
Maarten Decombel, az ütős Carlo Rizzo és öt énekesnő (Veronica Codesal, Natalia Codesal, Lucilla Galeazzi, Eva Fernandez, Marisol Palomo) társaságában. Olyan – spanyol, portugál és olasz – dalokat játszanak, melyek éppolyan szorosan kötődnek a Földközi-tenger vidékéhez, mint az ott élő asszonyok sorsához. A három hangszeres pasas persze pontosan tudja, hogy gáz lenne, ha túlexponálná magát, mindössze egy-két rövid szóló erejéig mutatják meg, hogy mindent tudnak. Annak rendje szerint átengedik a pályát az énekesnőknek, akik – e dalok szerint – nem kerülhetnek olyan kínos (privát vagy társadalmi) helyzetbe, hogy simán ki ne énekelnék magukat belőle. Száz csapásnak is egy a vége: tele van erővel, szabadsággal és örömmel ez az album, amiként az elvárható a Bella Ciao-féle örökzöldektől. (Home Records, 2019)

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.