A szerk.

Bűnözők között

A szerk.

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control (OFAC), azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője (és egyebek mellett a titkosszolgálatokért, valamint a propagandáért felelős miniszter) is szerepel.

Az OFAC közleménye szerint Magyarországon súlyosan sérült a demokratikus intézményrendszer, erősödött a korrupció az Orbán-kormányok alatt, és ennek egyik felelőse a miniszterelnök bizalmi embere, Rogán Antal. Rogánt közvetlenül érintettnek tartják olyan típusú korrupciós tevékenységekben, mint az állami vagyonok eltulajdonítása, a magántulajdon kisajátítása, közbeszerzési visszaélések, vesztegetés. A politikát akár csak felületesen szemlélő magyar hírfogyasztó e felsoroláson aligha lepődik meg, kis töprengés után a legtöbb tételhez pillanatok alatt társítani képes konkrét ügyeket is. A mi kedvencünk a Rogánt informatikai feltalálóként felkaroló azon cégháló, amelyet valahogy mindig kedvezően érintenek a vonatkozó jogszabálymódosítások, és amely Rogánnak az innovációért egymilliárdnál is több HUF-ot fizetett ki az elmúlt hét évben.

A postafordultával érkező kormányzati reakció a szokott nyomvonalon halad, amennyiben az amerikai lépés pitiáner bosszú. Valóban, a távozó Biden-adminisztráció politikai gesztusáról van szó. De nem azért, amit a kormányzat állít, hogy ti. a demokraták a Trump mellett kiálló Orbán Viktoron állnak bosszút Rogán Antal „besározásával”. Az OFAC indoklási szakasza ugyanis bőven megáll; e szankciót ugyanezen érvekkel elrendelhették volna 2021-ben vagy 2023-ban is, vagy mondjuk már 2015-ben is Obamáék. Igazából nem a mostani listára tétel volt a (gonosz) politikai húzás, hanem az eddigi listára nem kerülés volt egyfajta jóindulatú üzenet, hogy az Egyesült Államok bármikor hajlandó leülni a vele szemben racionális indok nélkül szemétkedő szövetségessel.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.