a szerk.

Mesél a bécsi erdő

A szerk.

Ilyen még nem volt a II. világháború vége óta: szélsőjobboldali kancellárja lesz Ausztriának.

A tavaly szeptember 29-i választáson a szélsőjobboldali, eredetét tekintve az osztrák nácizmus maradványaiból kinőtt Szabadságpárt (FPÖ) érte el a legjobb eredményt, a voksok 29 százalékát megszerezve. Őket követte a Néppárt (ÖVP) 26 százalékkal – története legnagyobb, 11 százalékpontos visszaesését produkálva –, illetve a másik klasszikus erő, a Szociáldemokraták (SPÖ), 21 százalékon stabilizálva a valaha mért legalacsonyabb támogatottságát. Rajtuk kívül még két párt, a liberális Új Ausztria, azaz a NEOS és a Zöldek jutottak be a parlamentbe, előbbi 9, az utóbbi 8 százalékkal. A Zöldek is súlyosan beszakadtak – elvégre legutóbb még 14 százalékot értek el –, szavazóik több mint harmadát elveszítették úgy, hogy az osztrák politika egyetlen úgy, ahogy stabil figurája, az államelnök Alexander Van der Bellen is tőlük jön.

A szimpla matematika tehát azt diktálta volna, hogy Van der Bellen már októberben a győztes FPÖ vezetőjét, Herbert Kicklt kérje fel a kormányalakításra. Kickl koalíciós partnernek meghívja az ÖVP-t, és el van intézve a dolog; ketten együtt 108 képviselővel, meggyőző fölénnyel rendelkeznek a 183 fős osztrák parlamentben.

Ám Van der Bellen tett egy gesztust a vesztes pártok felé, s egy kísérletet arra, hogy az osztrák politika főáramú szereplői beváltsák korábbi – és változó vehemenciával tett – ígéreteiket, miszerint továbbra is igyekeznek elszigetelni a szélsőjobbot. Karl Nehammer kancellár és ÖVP-vezető is deklaráltan elzárkózott attól, hogy Kicklt a kancellári székbe juttassa. Elvben az SPÖ és a NEOS is egyetértett. Csak épp Nehammer saját pártjának jelentős része meg a mögöttük álló gazdasági elit nem értett egyet az elnökkel. A költségvetési hiány befoltozásának mikéntjén ment el a dolog. Az SPÖ a vállalatokat és a gazdagokat akarta adóztatni, a NEOS strukturális változásokat szeretett volna, az ÖVP meg inkább a lakosságot sarcolta volna fizetéscsökkentéssel, nyugdíjkorhatár-emeléssel, miegyébbel. Pénteken a NEOS dobta be a törölközőt, szombaton maga Nehammer; az SPÖ-t vezető Andreas Babler idétlenül hol a saját párton belüli ellenzékére, hol a többiek pártjára mutogatott. Ezek után hétfőn Van der Bellen behívta Kicklt, nem tehetett mást, és befogott orral megbízta kormányalakítással. Az ÖVP élén Nehammert váltó Christian Stocker rögtön jelezte is, neki nem lenne baja sem az FPÖ-vel, sem Kickllel. Hajszálnyi esély még van egy előrehozott választásra, de ez is legfeljebb az FPÖ-nek lenne jó, Kicklék a felmérések szerint szeptember óta is erősödtek 10 százalékpontnyit. Újabb érv a politikai racionalitás híveinek a gyors FPÖ–ÖVP-koalíciókötésre.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.