Vitézy a kampányklipben és az interjúban a főváros legnagyobb problémájaként a drága albérleteket, a közösségi közlekedés hiányosságait, a romló egészségügyi ellátást említi. Mindennek az okát pedig abban látja, hogy a főváros pártpolitikai csatározások színtere lett, Karácsony Gergely figyelmét elterelik nagypolitikai ambíciói, és a fideszes forrásmegvonások okán áldozatszerepben tetszeleg. Ő ellenben együttműködésre és megegyezésre törekszik majd. Fidesz-kritikus imázsát bizonyítandó Lázár Jánost is bátran bírálja, sőt egy ponton odáig is elmerészkedik, hogy Lázár és Karácsony cimboraságáról értekezik. Hűha! Csak az csökkenti e kijelentés sportértékét, hogy a lázározáshoz még a Fideszen belül is nagyjából annyi bátorság kell csak, mint az ellenzéki oldalon a gyurcsányozáshoz.
A főváros és a kormány közötti megegyezés soha nem a fővároson múlt 2019 után. Ha valaki azzal jön tehát, hogy majd ő végre rendezi ezt az áldatlan viszonyt, az vagy átaludta az elmúlt éveket, vagy a fideszes mesét mondja. Vitézy ajánlata nagyjából ennyi: ha rám szavaztok, én tudok majd a kormánytól pénzt szerezni. Hasonló „érveket” nemcsak városvezetőnek készülő fideszes, de a Fidesz támogatta „független” aspiránsoktól is számtalanszor hallhattunk már.
A jelenlegi főpolgármesteren a „fejlesztések” elmaradását számonkérni nem pusztán demagóg kampányfogás, hanem tisztán fideszes hazugság; és ha Vitézy egyelőre nem gondolkodik is Orbánban, Orbán minden bizonnyal gondolkodik őbenne. Sőt kimondatlanul is e szerepre szánja régóta a kormányfő: Vitézy 2019-ben visszautasította Karácsony felkérését a BKK vezetésére, helyette inkább a Miniszterelnökségen létrehozott, és nyilvánvalóan rászabott Budapest Fejlesztési Központba ment. A központot lényegében párhuzamos Városházának szánták, amely sorra hozza majd tető alá az olyan beruházásokat, amelyekre Karácsonyék a forráselvonások (Fidesz-nyelven: alkalmatlanságuk) miatt nem képesek. A Covid-járvány, az uniós pénzek elmaradása és az Ukrajna elleni orosz agresszió miatti pénzhiány azonban felülírta ezt a tervet.
Karácsony azzal reagált Vitézy indulására, hogy vetélytársa elsősorban a fideszes jelölt Szentkirályi Alexandrától vinne el szavazókat, hiszen Vitézy a Fidesz-kormányzat alkalmazottjaként töltött be fontos pozíciókat és vált szélesebb körben is ismertté 2010 után.
De a Fidesz miért rontaná tovább amúgy sem kiváló pozícióját a fővárosban azzal, hogy gyakorlatilag két jelöltje van? Nos, nem feltétlenül rontja, ha felidézzük Tarlós István volt főpolgármester januári szíves közlését, mely szerint Vitézy valójában az LMP és a Fidesz közös jelöltje lesz. Ennek nyílt vállalása Tarlós idő előtti kitárulkozása miatt aligha volt kivitelezhető – de azzal, hogy Orbánék súlytalan jelöltet neveztek meg, adott a lehetőség az eredeti elképzelés megvalósítására. Az eddigi történések éppenséggel Tarlós szavait igazolják. Ráadásul új dumán se kell agyalnia a propagandának, hiszen Vitézy aligha véletlenül felejtette el jelölőként megemlíteni az LMP-t. Vagyis ő lenne a deklaráltan „pártpolitika” felett lebegő független szakértő civil jelölt, akit nem gyötörnek „nagypolitikai” vágyálmok. És a Fidesz majd, mint az egyre több helyen megesik vele manapság, szigorúan a település érdekeit szem előtt tartva, a nagyszerű jelölt sikeres szereplése érdekében inkább lemond a saját embere indításáról.