A szerk.

Távolságtartás

A szerk.

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

A négy meg az öt, az viszont mi a mai Magyarországon? És miért?

Lezárult az önkormányzati választási jelöltek nyilvántartásba vétele, és sok egyéb érdekesség mellett az is kiderült, hogy Magyar Péter pártja négy, az MKKP pedig öt budapesti kerületben indít polgármesterjelöltet. Ezen összesen kilenc induló közül egyedül Kovács Gergelynek van esélye nyerni, neki is főként azért, mert ő az egyetlen, kis jóindulattal közösnek nevezhető ellenzéki versenyző. A fent taglaltak fényében további két kutyapárti és három Tisza-párti jelölt indulása ellen semminő kifogással nem élhetnének azok sem, akiknek eszük ágában sincs rájuk szavazni, de a Fidesz ellenzékének önkormányzati sikereiért szorítanak. Ők – hazánk ellenzéki beállítottságú népessége – abban is reménykedhettek (volna), hogy ezeket az illetőket megbízhatóan fideszes vagy megbízhatóan ellenzéki többségű kerületben nevezi be a futamba a pártjuk: ott, ahol azért mindegy, mert úgysem, vagy azért, mert úgyis nyer a Fidesz-ellenes jelölt.

De nem egészen ez történt – a dolgok jelenlegi állása szerint az I., a XI., a VII. és a XVIII. kerületben, esetleg Óbudán és Újpesten is erősen billeg az ellenzéki (és jobbára összellenzéki támogatást élvező) polgármesterek újraválasztása. Az I.-ben például V. Naszályi Mártát, a XI.-ben László Imrét sodorhatja el az ellenzéki szavazatok akár csekély mértékű megosztása; a Várban a Kutyapárt, Újbudán Magyarék dolgoznak ezen. Miközben sem a Magyar-párt, sem az MKKP jelöltjének nincs valós esélye a győzelemre. Ha a fővárosi lista miatt szükségük volt ürgékre, miért nem mondjuk Angyalföldön futtatták meg őket? Vagy az V.-ben? (Itt kérünk elnézést Juhász Pétertől.)

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”