208 millióért harsogott Orbán beszéde a Volt és a Balaton Sound fesztiválokon

  • narancs.hu
  • 2019. július 22.

Belpol

A pénzt a Terror Háza fizette.

A Volt és a Balaton Sound fesztiválokon Orbán Viktor 1989-es, Nagy Imre újratemetésén elhangzott beszédeit játszották be nagyszínpadi kivetítőkről. A Terror Háza által készített videókban a Sziget kisebbségi résztulajdonosai, Lobenwein Norbert és Gerendai Károly nem találtak semmi kivetnivalót. Miért is találtak volna. A Sziget Zrt. tavalyi teljes reklámbevételének hetedét kapta Orbán Viktor rendszerváltó beszédének néhány másodperces bejátszásaiért a megrendelő Terror Házától – írja a G7.

A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány (KKETTKK), a Terror Házát működtető állami közalapítvány ugyanis vállalkozási szerződés keretében működik együtt a Sziget Kulturális Menedzser Iroda Zrt.-vel. A szerződés összege  207,5 millió forint.

De nem ez az állami alapítvány első jelentős összegű megbízása a Sziget Zrt.-nek: 2016-ban az 1956-os emlékév során már 300 millióért szerződtek szintén a közalapítvánnyal.

A Sziget Zrt. ráadásul nem csak a közalapítványtól kap állami pénzeket. Az üzleti beszámolók alapján az állami és önkormányzati támogatások  2013 és 2018 között átlagosan a jegyeladások 3,3 százalékát tették ki. Az elmúlt hat évben az állam összesen 1,5 milliárd forintot adott a Sziget Zrt.-nek, amelynek adózott eredménye összesen 3,3 milliárd forint volt ebben az időszakban.

De ez sem minden. Ezek a támogatások csak az állami források egy részét jelentik, mivel ezen kívül a KKETTKK például az elmúlt években további 0,5 milliárd forint megbízást adott, illetve állami cégek és szervezetek is megjelentek hirdetőként, szponzorként, együttműködőként. Köztük az MTVA, a MÜPA, a Hungarocontrol, a Szerencsejáték Zrt., a Magyar Posta, a Paks, vagy éppen a Magyar Turisztikai Ügynökség, ahol éppen Orbán Ráhel lát el tanácsadói feladatokat.

A támogatások átláthatósága csekély, erről nem kommunikál a Sziget Zrt., amelynek egyébként már  nem az alapító magánemberek a fő tulajdonosai: 2017-ben a cég 70 százalékát az amerikai Providence Equity-nek értékesítették, ami a luxemburgi bejegyzésű LMF Luxco S.á.r.l.-on keresztül van jelen a társaságban. A maradék üzletrészen osztozik Gerendai Károly, Takács Gábor, Fülöp Zoltán és Lobenwein Norbert.

A Volt és Balaton Sound fesztiválról a Magyar Narancs többször is beszámolt. Cikkeinket Lobenwein magyarázkodásról itt, Gerendai rtelmezéséről itt olvashatják, míg egy furcsa kormányzati szállodafoglalásról ebben a cikkben írtunk.

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.