"Az állami szervek csak arról beszélnek, amiről akarnak, az egészségügyi dolgozók félnek megszólalni, a kormány propagandistái pedig rendőrökkel vitetnék el az újságírókat" - számolt be a TASZ gyorskutatásnak eredményeiről, amelyben a közhatalom és a független sajtó viszonyát igyekeztek feltárni 19 szerkesztőség megkérdezésével.
A kutatás április első két hetében készült, azt követően, hogy a kormány megkapta a korlátok nélküli felhatalmazást, s online zajlik a tájékoztatás. A megelőző, februári kutatáshoz képest romló állapotokról számolhattak be.
Az beszámoló szerint az operatív törzs tájékoztatói eleinte valamilyen szinten betöltötték a funkciójukat, de mióta online várják a kérdéseket, azóta válogatnak a megkeresések között, van, amire egyáltalán nem válaszolnak. "Amit akarnak, elmondanak, amit akarunk tudni, azt nem tudjuk meg" - idézi a kutatás az egyik válaszadót. A közhatalmi szervek alig nyújtanak információt a független sajtónak.
A valóságos helyzetről tájékoztatást adni tudó egészségügyi dolgozók megfélemlítve érzik magukat, nem mernek nyilatkozni, félnek a retorzióktól, kirúgástól, derül ki a kutatásból.
A kormány trükkjeire a Riporterek Határok Nélkül nevű nemzetközi szervezet is felfigyelt, a múlt héten újból hátrébb sorolták Magyarországot a sajtószabadság mérésére szolgáló listán, amin most már a 89-dik helyen vagyunk (2010-ben még a 23. helyet foglalta el Magyarország). A szervezet 2019-hez képest két hellyel sorolta hátrébb hazánkat, az indoklás szerint azért, mert az Orbán-kabinet a járványhelyzetet a független sajtó maradékának megfojtására használja.
Ne egyenek cukrot! Vegyenek Magyar Narancsot!
Mi minden van a friss számban? Zavar a kommunikációban, zavar a döntéshozatalban. Biztonságos-e megtartani május 4-ével kezdődően az érettségi vizsgákat?Kinek a felelőssége a diákok, a családtagjaik és a pedagógusok egészségének kockáztatása a járványhelyzetben?Teczár Szilárd okos cikkében megszólal Horn György, az AKG igazgatója és Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke is.