Vádlottként is a kormánynak dolgozik a gyulai sürgő-mozgó ember

Cégemet míg nem vezetem

Belpol

A minap első fokon felfüggesztett börtönbüntetésre és pénzbírságra ítélték, és egy évre eltiltották a gazdasági társaságok vezetésétől Csizmadia Imrét, a békési térség hírhedt vállalkozóját. De mit keres az agilis, többszörös ügyvezető és vezérigazgató abban a tőkealap-kezelőben, amely cirka 150 milliárd forint állami pénzt fordíthat külföldi földvásárlásokra?

Csizmadia Imre országosan méltatlanul kevéssé ismert játékos. Pedig a gyulai választókerület egyik helyben meghatározó gazdasági szereplője ő, aki körül kisebb cégbirodalom épült ki – még 2013-ban összesen hét nemzetidohánybolt-koncesszió került az ő és családtagjai birtokába –, és egy nagyobb kormányprogram megvalósításában is szerephez jutott. A 2019 nyarán kitört Békés megyei fideszes belháborúban is feltűnt a neve. Akkor a Fidesz volt gyulai gazdasági ügyekért felelős alpolgármestere, Galbács Mihály 23 oldalas dolgozatot küldött el Orbán Viktornak, Kövér Lászlónak, Kubatov Gábornak és az országos választmány vezetésének. Arról írt, hogy a gyulai fideszes városvezetés, élén Görgényi Ernő polgármesterrel szorosan együttműködik egy jól behatárolható helyi vállalkozói körrel – amelynek meg is nevezte két tagját: Csizmadia Imrét és Piskolty Tibort –, s ez rontja a Fidesz választási esélyeit a közelgő önkormányzati választáson. (Lásd: Birtokunkba jutott egy kényes, Orbánnak küldött panasz…, és Rejtélyes pénzek osztogatásáról is szó esik…, Magyarnarancs.hu, 2019. augusztus 12.) A nevezettek szerinte „nagyon szegényen jöttek és nagyon kinőtték magukat”. A dolgozata miatt megindított rágalmazási pert elbukta Galbács, egyebek között nem tudta bizonyítani azt az állítását, hogy a gyulai fideszes polgármester a pályázatok győzteseitől 10 százalékot kap. Ám ezért még pénzbüntetésben sem részesítették, mindössze próbára bocsátották. Csizmadia és Piskolty a Gyulához közeli Sarkadon nőttek fel, gyerekkori barátok, s a kettejük közötti kötelék mit sem vesztett szilárdságából az eltelt hosszú évek alatt. Görgényi és Csizmadia pedig időközben rokonok is lettek, Görgényi második felesége Csizmadia párjának a testvére. Csizmadia sok éven át a Gyulahús Kft. (az önkormányzati tulajdonú, utóbb csődbe ment Gyulai Húskombinát Zrt. romjain létrejött cég) kereskedelmi igazgatója volt, s közben a helyi képviselő-testület egyik bizottságában is bizalmi posztot töltött be: több cikluson keresztül a közbeszerzési bizottság tagja volt. Aztán a gyulai polgármester szerint tiszteletre méltó gazdasági szakember ingére sár freccsent.

 

Meglovasított uniós pénzek

A Polt Péter vezette ügyészség az akkori árfolyamon közel 13 milliárdos Öveges-program egészének tekintetében, azaz a természettudományos tantermek kialakításának feltűnő túlárazása miatt végül nem emelt vádat. Igaz, Magyarországnak 7,8 millió euró (mostani árfolyamon csaknem 2,8 milliárd forint) uniós támogatást kellett visszafizetnie a program félrement pénzei és az Európai Szociális Alap más, szabálytalan pályázatai miatt – írta februárban az Átlátszó. Nem tétlenkedett viszont az Öveges-programhoz kapcsolódó egyik mellékszál felgöngyölítésében a Tolna Megyei Főügyészség. Vizsgálatuk A természettudományos oktatás módszertanának és eszközrendszerének megújítása a közoktatásban című, az EU által finanszírozott TÁMOP-pályázat körül vélelmezett visszásságokra irányult, s az ügyben végül a Gyulai Járásbíróság előtt emeltek vádat.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.