A bécsi nagykövet hátszele

Egy befolyásos testvér

  • narancs.hu
  • 2012. február 11.

Belpol

A Szalai Annamária magánéletével kapcsolatos információkkal durván visszaélő bécsi magyar nagykövetnek testvére révén elég jó a „fekvése” a Fidesz gazdasági hátországában.

Korábbi cikkünket azzal indítottuk: Szalai Annamáriára vonatkozó különleges személyes információval élt vissza gátlástalanul az ausztriai magyar nagykövet, mikor a Riporterek Határok Nélkül szervezet zsűrijénél reklamált a díjazottak – köztük a Magyar Narancs munkatársa – kiválasztása miatt. Szalay-Bobrovniczky Vince tette azonban közel sem előzmények nélküli: a bécsi magyar nagykövet az elmúlt másfél év alatt számos, a kormányzati politikát magyarázó olvasói levelet küldött szét osztrák lapoknak, köztük a Wiener Zeitungnak, a Der Standardnak vagy a Kuriernak. Itt nem pusztán arról van szó, hogy Szalay-Bobrovniczky hűséges kádere a kormánynak – példás igyekezetének nyomós oka van. Családi oka.

A nagy testvér
Szalay-Bobrovniczky Vince bécsi magyar nagykövet testvére ugyanis az a Szalay-Bobrovniczky Kristóf, aki az elmúlt másfél év során mélyen beépült a Fidesz gazdasági hátországába, és bizalmas üzleti viszonyt ápol Habony Árpáddal, Orbán Viktor kommunikációs tanácsadójával is.         
Szalay-Bobrovniczky Kristóf 2004 és 2007 között a többek között az Infocenter.hu Zrt. tulajdonában lévő Heti Válasz vezető tisztségviselője volt, ahol ez idő alatt lapigazgatóként is dolgozott. Nem tudni, hogy már ekkor üzleti kapcsolatba került-e Habony Árpáddal, de erre legkésőbb 2008-ban mindenképp sor került. 2008-tól 2010-ig ugyanis mind Habony, mind Szalay-Bobrovniczky ügyvezetője volt az Adratiq Islands Group Befektetési és Tanácsadó Kft.-nek. Az Adriatiq első embere Orbán Viktor személyes jó barátja, Vitézy Tamás, akit bátran nevezhetünk médiaoligarchának is, tekintettel arra, hogy ő a tulajdonosa az ország legnagyobb, ingyenes terjesztésű hetilapjának, a Helyi Témának. (Vitézy egyébként soha nem rejtette véka alá lojalitását, egy 2009-es, Népszabadságnak adott interjújában például így fogalmazott: „számomra a Helyi Téma szolgálat. Azt a szellemiséget kívántam szolgálni, amit Orbán Viktor kormányzása alatt tapasztalhatott meg az ország.”)

Giró-Szász utódja
Szalay-Bobrovniczky Kristóf tavaly óta igazgatósági tagja a Századvég Gazdaságkutató Zrt.-nek, mely a kormány első számú think-tankjeként ismert. Mint arról korábban, Habony Árpád munkásságát feldolgozó írásunkban is említést tettünk, a gazdaságkutató tevékenységét informálisan már a miniszterelnök főtanácsadója irányítja. Igazán érdekes az, hogy a Századvéget éveken keresztül Giró-Szász András vezette, egészen tavaly őszig, amikor is kinevezték kormányszóvivőnek, amiért lemondott ebbéli pozíciójáról.
Szalay-Bobrovniczky ekkor került be a cégbe. Kinevezésével egyidejűleg Giró-Szász kiszállt saját alapítású cégéből, a Strategopolis Kft.-ből is, amit azóta szintén Szalay-Bobrvoniczky vezet, Várkonyi Gáspár Dénessel együtt. Szalay-Bobrovniczky nagyon hatékony cégvezetőnek bizonyult, ugyanis feltűnésével hirtelen igen jelentős megbízásokra tett szert a két cég. Január végén ugyanis a Századvég és a Strategopolis közösen nyerték el a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által kiírt, tanácsadásra és kommunikációs feladatok elvégzésére meghirdetett tenderét. Ennek értelmében a két – mások mellett Szalay-Bobrovniczky vezetése alatt működő – cég 2014 végéig havi nettó 29,6 millió forint értékben kap megrendelést. Ez összességében pedig több mint egymilliárd forintos bevételt jelent a két cégnek.

Ekkora üzleti hatékonyság simán megbír a hátán egy indolens nagykövetet.

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.