Visszahívták pozíciójáról Szombathy Pált, az Index augusztus végén kinevezett vezérigazgató-főszerkesztőjét - írja a hvg.hu.
A Magyar Narancs úgy értesült, hogy a Szombathy távozását bejelentő hétfő délutáni értekezleten az érintett nem volt jelen, itt azonban az hangzott el, hogy Szombathy azt az ajánlatot kapta, hogy ha a vezérigazgatói posztjáról távozik, akkor megtarthatja a főszerkesztői pozíciót, amelyet azonban nem fogadott el.
Úgy tudjuk, az értekezleten az is elhangzott, hogy a tulajdonosok a lap eddigi tartalmával, irányvonalával elégedettek, ebben nem lesz változás, és új név sem hangzott el, hogy ki venné át Szombathy helyét.
A Kreatív mindeközben az Indamedia hozzájuk eljuttatott - és később az Index oldalán is megjelentetett - közleménye alapján arról ír, hogy Szombathy helyét a vezérigazgatói székben Starcz Ákos veszi át, míg új főszerkesztőt egyelőre nem neveznek ki. Starcz a Brand & Content és a Dialogue Creatives tulajdonosa, az utóbbi digitális ügynökség múlt héten olvadt be az Indamedia-csoportba, amikor is Starcz az Indamedia igazgatósági tagja is lett.
Starcz a lapnak azt mondta, nem a főszerkesztő személyével volt problémájuk, ez tisztán egy üzleti történet, és azt ígérte, hogy nem lesz szerkesztőségi integráció az Indamedia-csoport többi lapja és az Index között, továbbra is önálló csapatok írják az újságokat.
A Kreatív által idézett közlemény szerint ugyanakkor
távozik Sztankóczy András vezérigazgató-helyettes és vezető szerkesztő is.
Változás történik a tulajdonosi körben is:
az Indamedia Network Zrt. visszavásárolja a Magyar Fejlődésért Alapítványtól (MFA) az Index.hu Zrt. részvényeit, így a jövőben az újság az Indamedia-csoport tagjaként folytatja működését.
Bodolai László, az Indexet eddig tulajdonló MFA elnöke nem kívánt élni az Indamedia felajánlásával, hogy maradjon az Index.hu Zrt. igazgatósági tagja, médiajogászként folytatja csak.
A Kreatív által idézett közleményben az Indamedia ismét a lap pénzügyi helyzetével indokolja a változtatásokat, mondván az Indamedia "kizárólag az így megvalósuló csoportszintű integráció esetén látja biztosítottnak az Index jelenlegi pénzügyi helyzetének konszolidációját, valamint az újság zavartalan további működését".
Starcz Ákos a Kreatívnak azt mondta, az Indamedia az idei évben folyamatosan finanszírozta az Indexet, "a nagyobb gond az, hogy nem látszik az üzleti tervben, hogyan lehetne működőképesebb az Index. Az is fontos, hogy így tiszta cégjogi struktúra jön létre, az Indamedia maximálisan felelős lesz a leányvállalat működéséért – a korábbi együttműködésben ez kevésbé volt egyértelmű".
A közlemény szerint az Index azután került nehezebb pénzügyi és szervezeti helyzetbe, hogy "több sikertelen konszolidációs kísérlet után nyáron távozott a korábbi főszerkesztő, és az akkori szerkesztőség jelentős része".
Bár a lap az utóbbi többször is villogott azzal, hogy milyen jók az olvasottsági adatok, a mostani közlemény szerint "a digitális reklámpiacon tapasztalható általános drasztikus visszaesés jelentősen érzékelteti hatását a mindennapi működés során. A fenntartható, eredményes gazdálkodás feltételeit az elmúlt hónapokban nem sikerült kialakítani, az újság folyamatos finanszírozásra szorul. A stabil pénzügyi háttér megteremtésének feltételeit az Indamedia most meghozott döntése biztosítja" – áll az Indamedia közleményében.
Szombathy egyik helyettesét, az Indexhez a Mandinertől érkező Balogh Ákos Gergelyt másfél hete menesztették. Akkor úgy tűnt, a döntés Szombathyé volt, ő ugyanis azt mondta: "az elmúlt három hónapban kiderült, nem egyformán gondolkodunk az Indexről és az Index-főszerkesztő-helyettesek szerepéről".
Mint ismert, Szombathy és Sztankóczy azután került az Index vezetői pozíciójába a lapnál, hogy Bodolai László az újságírók tiltakozása ellenére menesztette a korábbi főszerkesztő Dull Szabolcsot. A döntése után végül az újságírók is felmondtak, és megalapították a Telex nevű oldalt.
Az Index-ügyről, valamint az Indamedia és az Index viszonyáról szóló részletes cikkünket itt találják:
Jöttek lassan, de biztosan
Az Index portált évek óta szorongatják, a kivéreztetés kódolva volt a megfontoltan kialakított cégstruktúrába - ám a lap szétesésével záruló folyamatot most mégis Schmidt Mária magánakciója indíthatta el. A végjátékhoz szükség volt a főszereplők közötti személyes dinamikák kedvezőtlen alakulására is.