A honvédség megregulázása

Kalap, kockás ing

Belpol

A honvédek jogállásáról szóló minapi rendelet a tavaly elkezdődött folyamat része: akkor minimum több száz képzett tisztet küldtek el, most pedig a meglévő állományt megrendszabályozzák. Közben hiába zajlik nagy erőkkel a toborzás, kevés a jelentkező a seregbe.

 

„A fideszes honvédek harcot vívtak a DK-sokkal a seregen belül. Teljesen abszurdnak tűnhet, de több Fidesz-szimpatizáns honvédtól hallottam, hogy tele van DK-sokkal a honvédség. Lehetett egy olyan hr-elképzelés, hogy tegyük ki őket. Értelmes logikát mást nem lehet látni a döntések mögött, de nem is kell keresni, mert politikai és nem szakmai kormányzás zajlik” – értékeli a Magyar Honvédség (MH) és a Honvédelmi Minisztérium (HM) működését egyaránt jól ismerő forrásunk a tavaly óta zajló átalakításokat.

A közelmúltban megjelent kormányrendelet a honvédek jogállásáról értesüléseink szerint feszültséget keltett a seregen belül, tovább rontva az amúgy sem jó hangulatot. (Honvédnek korábban a rendfokozat nélküli – besorozott – katona minősült, a jelenlegi hivatásos rendszerben mindenkinek van rendfokozata, de mindenki honvéd – a szerk.) Az alapvető fontosságú szabályozás meghozatalához már nincs szükség törvényalkotásra, miután az Országgyűlés az Alaptörvényt módosítva a kormányra bízta a döntést. A mostani intézkedés illeszkedik abba a 2022-es országgyűlési választás utáni folyamatba, amely Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszteri kinevezését követően indult el. A tárcavezető egy 2023. januári kormányrendelet alapján az MH, valamint a HM katonai állományát frissítendő, egyoldalú döntéssel és kéthavi felmentési idővel megszüntette az olyan főtisztek szolgálati viszonyát, akik a 45. életévüket betöltötték és legalább 25 év tényleges szolgálat állt mögöttük. A „fiatalítás” miatt minimum több száz tiszttel közölték elbocsátásuk tényét (hivatalos adatot erről nem közöltek, de ezres nagyságrendről is lehetett hallani). A menesztettek között képzett, nyelveket beszélő főtisztek és tisztek is voltak; e döntést több forrásunk máig nem érti. (Bővebben lásd: A főcsapás új iránya, Magyar Narancs, 2023. február 1.)

A Honvéd Vezérkar 2023 januárjában állt fel, majd Szalay-Bobrovniczky Kristóf egy a Bálnában tartott beszéde után kirúgta a vezérkari tisztek jó részét. Május elején ajtót mutatott Ruszin-Szendi Romulusz vezérkari főnöknek is, akinek a helyére Böröndi Gábor érkezett. Ruszin-Szendi annak idején a Népszavának annyit mondott a menesztéséről, hogy „lehet, majd egyszer megírom »egy vezérkari főnök történeteit«, de most nem akarom korbácsolni ezeket az érzelmeket, hiszen az mind a magyar haderő rovására menne. A srácoknak kiszámíthatóság kell és biztonság, hogy tudjanak fókuszálni a feladatra”.

Menesztenek, toboroznak, variálnak

A menesztésekkel párhuzamosan a sereg folyamatosan toboroz: tavaly év elején, a „fiatalítással” nagyjából egy időben zajlott egy országos kampány; továbbá több középfokú iskolában bevezetik a „honvédelem tantárgyat” a következő tanévtől; idén júniusban Szeretem, megvédem mottóval indított kampányt a területvédelmi ezredek állományának feltöltéséért az MH. A tartalékosok a szerződés aláírásakor bruttó 150 ezer forint ún. szerződéskötési díjat kapnak, valamint minden szolgálatban töltött év után – havi 50 ezer forintos kiutalásokban – bruttó 600 ezer forint rendelkezésre állási díjat. Bevezettek egy „ajánlási bónuszt” is: bruttó 500 ezer forint jár annak a tartalékosnak, akinek az ajánlására az új jelentkező az alapkiképzése után szerződést köt a honvédséggel.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.