"Kínai oltás kell valakinek? A Pfizer elfogyott"

  • narancs.hu
  • 2021. április 30.

Belpol

Tömegjelenetek alakultak ki a különböző kórházak előtt országszerte. A kormány ismét levizsgázott oltásszervezésből.

Újabb oltáskáoszt idézett elő a kormány kommunikációja. Miután a miniszterelnök reggeli rádióinterjújában bejelentette, szombattól jó darabig nem oltanak Pfizerrel, mert a 16-18 évesek számára teszik félre az oltóanyagot, tömegek rohanták meg a kórházakat Budapesten és vidéken. De csak a szerencséseknek jutott a Pfizerből, mert egy idő után több helyen elfogyott a vakcina.

Az előzményekhez tartozik, hogy reggel lefagyott az EESZT portálja, amelyen Pfizer oltásra lehetett regisztrálni. Ezután jött Orbán szövege arról, hogy e vakcina hetekig nem lesz elérhető. És még mindig csak délelőtt volt, amikor már tömegek álltak a kórházak előtt, hogy regisztrálás hiányában is hozzájussanak a Pfizer oltáshoz. Végül az operatív törzs előjött azzal a képtelen és nevetséges magyarázattal, hogy az EESZT oldala terheléses támadás miatt fagyott le.

„Totális káosz van itt!” – mondta a fővárosi XIV. kerületi Uzsoki Utcai Kórháznál telefonálva egy fiatal lány. A kórház előtt, a Róna utca Erzsébet királyné útja és Uzsoki utca közötti, több mint 400 méteres szakaszán dupla sorokban várakoztak Pfizer-oltásra az emberek, szinte kivétel nélkül fiatalok. Aki beállt a sorba, annak először az Uzsoki utca sarkán kellett várakoznia; az ott végződő sor elhaladt a kórház épülete előtt egészen az Erzsébet királyné útja sarkáig, ahonnan visszafordult az intézmény Róna utcai bejárata felé. Sok száz, javarészt huszonéves fiatal alkotta így a Pfizer-oltásra várakozó tömeget, meglepően türelmesen, nyugodtan. "Most vár kivárom, nem érdekel, a mai napom úgyis ment a levesbe ezzel" - magyarázta telefonon valakinek egy fiatalember.

 
Pfizer-oltásra várakozók az Uzsoki Utcai Kórház előtt
Fotó: Narancs.hu

Persze akadt, aki felháborodott a történteken. 

„Mit hülyítik itt a népet? Miért csődítenek ide mindenkit, amikor nincs elég oltás?”

– méltatlankodott barátnőinek egy húsz év körüli lány. Mások úgy döntöttek, másutt próbálkoznak: egy fiúkból álló négyfős társaság taxival indult a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetbe, hátha ott kevesebben vannak.

A tömeg aztán percek alatt feloszlott, amikor úgy délután 2 óra tájban katonák, rendőrök és az oltószemélyzet néhány tagja közölte, már csak 250 adag Pfizer-vakcina áll rendelkezésre. A tanácstalanul ácsorgó embereknek jobb híján a Sinopharmot kezdték ajánlgatni. "Kínai oltás kell valakinek? A Pfizer elfogyott" - kérdezte egy katona. Egy fiatal pár két tagja tette fel csupán a kezét erre.

 
Reménytelen várakozás az Uzsoki kórház Róna utcai bejárata előtt
Fotó: Narancs.hu

Jóval kevesebb, de szintén az épület előtt összetömörült fiatalt lehetett látni pár utcával arrébb, az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetnél is.

Nem volt jobb a helyzet a józsefvárosi Szent Rókus Kórháznál sem. Itt annyian várakoztak, hogy a sor megkerülte a Színház- és Filmművészeti Egyetem épületét is magába foglaló tömböt, a vége a Rákóczi útig ért. Helyszíni tudósítónk szerint a kórház 7500 Pfizer-vakcinát kapott. A sorban állóknak katonák osztottak vizet és az oltás előtt kitöltendő papírokat. Munkájukat rendőrök segítették.

 
A Vas utcában állt a Rókus kórházi oltásra várakozó sor
Fotó: Narancs.hu

Szolnokon szintén megrohanták a kórházat, több órát kellett várakoznia annak, aki Pfizerhez akart jutni. Tudósítónk beszélt olyan emberrel, aki 3 óra várakozás után kapta meg az oltást. A tűző napon jobbára fiatalok álltak sorban a Hetényi Géza Kórház és az SZTK előtt. A Telex beszámolója szerint a fővárosi kórházak mellett Egerben, Győrben és Székesfehérvárott ugyancsak hasonló volt a helyzet.

Nem ez volt az első eset, ami a kormány tökéletlen kommunikációja és szervezése miatt vezetett káoszhoz. Március első hétvégéjén a tömeges AstraZeneca oltás lebonyolítása haladta meg a kormány képességeit. Akkor először lefújták a tömeges oltást, majd az erről szóló szöveget eltüntették a kormányzati tájékoztató oldalról. 

Ennek ellenére többen hozzájutottak a vakcinához. Viszont szervezetlenségre, tömegnyomorra, fejetlenségre ugyanúgy volt példa bőségesen, mint most. Erről részletesen ebben a cikkünkben írtunk:

A pénteki oltáskáoszról írt véleménycikkünk, ami arról szól, miként csinált hülyét az emberekből Orbán Viktor és a kormány a folyamatos hazudozással, itt olvasható:

(Cikkünk elkészítésében közreműködött: Ambrus Vilmos, Fazekas Zsuzsanna, Tóth András)

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.