Mihez kezdett a Fidesz az egészségüggyel 2010 után?

Leápolták

Belpol

Mi változott a Fidesz 2010-es egészségügyi programjában rögzített helyzethez képest, sikerült-e az ágazatot előrébb vinni? Spoiler: nem nagyon.

„Az ágazatot jelenleg a beszállítók hitelei, valamint az orvosok és nővérek hivatástudata tartja életben” – bár ez a megállapítás tökéletesen jellemezné a jelenlegi közfinanszírozott egészségügyi ellátórendszert is, mégsem mostanság hangzott el. A mondat a 2010-es választásra készülő Fidesz programjában, a Nemzeti ügyek politikája című kiadványban olvasható. Igaz, a program az egészségüggyel mindössze hét oldalon foglalkozik: a szocialista-szabad demokrata kormányok vétkeinek felsorolása mellett néhány problémát is észrevételeztek a dokumentum összeállítói, de konkrét javaslatokat nem fogalmaztak meg. Az elmúlt 12 évet áttekintve azt tapasztaltuk, hogy érdemi változás és főként lényegi fejlődés nem ment végbe az egészségügyben.

Az elvándorlás nem állt meg

A kórházi várólisták hosszúak, azokat a felé­re kell csökkenteni; a háziorvosok a munkaidejük nagy részét adminisztrációval töltik, nem mellesleg egyharmaduk megközelítette vagy túllépte a nyugdíjkorhatárt; a gondozói hálózatot meg kell erősíteni csakúgy, mint az ÁNTSZ-t; a kamarákat partnereknek kell tekinteni; a megelőzést és a népegészségügyi programokat fejleszteni kell, különösen oda kell figyelni a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos megbetegedések megelőzésére. Meg kell állítani az orvosok és nővérek elvándorlását, a pályát újra vonzóvá kell tenni, a külföldre távozottakat haza kell csábítani, amihez jelentős béremelésre van szükség a hálapénz kivezetése és a munkakörülmények javítása mellett. Nagy vonalakban így lehet összefoglalni a Fidesz 2010-es helyzetelemzését, egészségügyi programját – és az egészségügy 2022-es állapotát is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.