Mihez kezdett a Fidesz az egészségüggyel 2010 után?

Leápolták

Belpol

Mi változott a Fidesz 2010-es egészségügyi programjában rögzített helyzethez képest, sikerült-e az ágazatot előrébb vinni? Spoiler: nem nagyon.

„Az ágazatot jelenleg a beszállítók hitelei, valamint az orvosok és nővérek hivatástudata tartja életben” – bár ez a megállapítás tökéletesen jellemezné a jelenlegi közfinanszírozott egészségügyi ellátórendszert is, mégsem mostanság hangzott el. A mondat a 2010-es választásra készülő Fidesz programjában, a Nemzeti ügyek politikája című kiadványban olvasható. Igaz, a program az egészségüggyel mindössze hét oldalon foglalkozik: a szocialista-szabad demokrata kormányok vétkeinek felsorolása mellett néhány problémát is észrevételeztek a dokumentum összeállítói, de konkrét javaslatokat nem fogalmaztak meg. Az elmúlt 12 évet áttekintve azt tapasztaltuk, hogy érdemi változás és főként lényegi fejlődés nem ment végbe az egészségügyben.

Az elvándorlás nem állt meg

A kórházi várólisták hosszúak, azokat a felé­re kell csökkenteni; a háziorvosok a munkaidejük nagy részét adminisztrációval töltik, nem mellesleg egyharmaduk megközelítette vagy túllépte a nyugdíjkorhatárt; a gondozói hálózatot meg kell erősíteni csakúgy, mint az ÁNTSZ-t; a kamarákat partnereknek kell tekinteni; a megelőzést és a népegészségügyi programokat fejleszteni kell, különösen oda kell figyelni a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos megbetegedések megelőzésére. Meg kell állítani az orvosok és nővérek elvándorlását, a pályát újra vonzóvá kell tenni, a külföldre távozottakat haza kell csábítani, amihez jelentős béremelésre van szükség a hálapénz kivezetése és a munkakörülmények javítása mellett. Nagy vonalakban így lehet összefoglalni a Fidesz 2010-es helyzetelemzését, egészségügyi programját – és az egészségügy 2022-es állapotát is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.