Több településen is időközi önkormányzati választást tartottak vasárnap. A legtöbb településen, ahol most választást tartottak, már hónapok, sőt, évek óta húzódott az időközi választás a pandémia miatt, miután a polgármesterek a legtöbb helyen a 2019-es önkormányzati választások után egy éven belül lemondtak, vagy a képviselő-testületek feloszlatták magukat.
Kilenc hónapig bírta elviselni egymást Csanádpalota polgármestere és képviselő-testülete – utóbbi ennyi idő után oszlatta fel magát a 2019-es választások után, amikor is Debreczeni István helyi vállalkozót választották polgármesterré. Debreczeni korábban azzal került be a hírekbe, hogy Hitler-bajuszt festett Lázár János fideszes jelölt háromszáz plakátjára a 2014-es országgyűlési választások idején, amiért szabálysértési eljárás indult ellene. A Csanádpalotán kialakult helyzetről itt írtunk korábban:
A vasárnapi időközi választáson végül Debreczenit leszavazták: 2376 választásra jogosult csanádpalotai közül 1420-an vettek részt a választáson, közülük 1400-an adtak le érvényes szavazatot, a 2006 óta önkormányzati képviselőként dolgozó Perneki Lászlót pedig 1026-an támogatták, miközben Debreczeni 374 szavazatot kapott, így Perneki lesz a polgármester.
A Fejér megyei, Felcsúthoz közeli Etyeken 2020 nyarán oszlatta fel magát a képviselő-testület, miután komoly ellentét alakult ki a fideszes polgármester, Zólyomi Tibor és a független többségű testület között.
Zólyomi egy helyi építőipari vállalkozó, akiről a településen úgy tartják, hogy Mészáros Lőrinc egyik lányának is udvarolt egy időben, ám végül nem sikerült egészen közel jutnia a tűzhöz. A 2019-ben megválasztott polgármester kisebbségbe került a képviselő-testületben, amelybe az előző polgármester köreihez tartozó négy független képviselő mellett további két fideszes jutott még be. Arról, hogy a független képviselőket hogyan próbálták „fideszesíteni”, illetve hogy mi vezetett végül a feloszlatáshoz Etyeken, itt írtunk korábban:
A vasárnapi időközi választás viszont nem hozott változást: a polgármesteri posztért egyedül Zólyomi indult el a Fidesz színeiben. A névjegyzékben 3602-en szerepeltek, az időközi választáson 1722-en voksoltak, 1453-an adták szavazatukat Zólyomi Tamásra.
Pilismaróton a fideszes támogatású polgármester, Pergel István azért mondott le, mert a lakosok tiltakoztak egy helyi bányaberuházás miatt, amelyet a településvezető viszont támogatott. A polgármester előbb lemondott, majd a testület is feloszlatta magát, hogy a bányáról végül egy újonnan megválasztott testület dönthessen.
A vasárnapi időközi választáson a korábbi polgármester nem, de hét másik független jelölt elindult, közülük az érvényes szavazatok 50 százalékával a független Hunyadi Balázst választották polgármesterré.
A szavazásra jogosult 1650 lakos közül 741 ember adott le érvényes szavazatot, ez 45 százalékos részvételi aránynak . A településen újraválasztották a képviselő-testületet is, a hat helyért 11 független jelölt indult.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Vizsolyban a független többségű testület mondta ki a 2019-es választások után 10 hónappal, hogy nem tud tovább együtt dolgozni a fideszes polgármesterrel. Mint azt egy korábbi cikkünkben írtuk, az újraválasztásért kampányoló polgármester, Palotás András azzal érvelt maga mellett, hogy „a kormány csak a komoly, mindenki érdekét szolgáló, életképes fejlesztési koncepcióval rendelkező, együttműködni képes vezetést támogatja: nem a 10 hónap után sértődötten önmagukat feloszlató településvezetőket. Igenis fontos tehát, hogy ki most (és ki lesz) Vizsoly első embere”.
A most vasárnapi időközi választáson viszont nem Palotást választották meg a helyiek, hanem a képviselő-testület korábbi független tagját, Szegedi Szabolcsot.
A választási névjegyzékben 738 vizsolyi lakos szerepelt, közülük 600-an szavaztak, a legtöbb voksot, 395-öt Szegedi Szabolcs kapta, így ő lett a község új polgármestere.
A Győr-Moson-Sopron megyei Agyagosszergényben 2020. augusztus 13-án oszlott fel a pusztán fideszesekből álló képviselő-testület, miközben 2019-ben a település a független Szalai Istvánnét választotta meg. Ő nem is indult újra a posztért, egyedül a korábbi fideszes önkormányzati képviselő, Radics Attila indult el a választáson, akire a 787 választásra jogosult polgár közül 263 adta le voksát a szavazókörben. A Radics Attilára leadott voksok közül 12 volt érvénytelen, a képviselő-testület tagjaira leadott szavazatok közül pedig tíz.
A Veszprém megyei Balatonudvari polgármesterévé vasárnap egy független volt önkormányzati képviselő, Sötét Györgyöt választották. A településen az előző független polgármester, Szabó László 2020. szeptember 3-án mondott le.
Az időközi választáson a posztért három független jelölt indult, a 321 választásra jogosult közül 185-en mentek el szavazni, ketten érvénytelenül voksoltak. Sötét György 92, Puhr Ádám Balázs 47, Varga Andrea 44 szavazatot kapott.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Tállya község új polgármesterévé öt független jelölt közül Serfőző Szabolcsot választották a vasárnap megtartott időközi voksoláson. A választást itt is azért írták ki, mert az 1700 lakosú település korábbi polgármestere lemondott posztjáról. A polgármesteri tisztségért Drozsnyik-Kiss Mónika, Serfőző Szabolcs, Szentmarjai Levente, Szabó Zoltán Bence és Tökölyi János indult, közülük Serfőző Szabolcs kapta a legtöbb, szám szerint 586 szavazatot – közölte a helyi választási bizottság elnöke.
Zalaszabaron a korábbi polgármester, a független Takács Péter még 2020 augusztusában mondott le írásban tisztségéről. Helyére két független jelölt indult, Oncz Péter és Takács Béla, a szavazáson a 488 választópolgár közül 179 vett részt, a szavazólapok között egy érvénytelent találtak. Oncz Péter 97, Takács Béla 81 szavazatot kapott, így végül Oncz Pétert választották meg polgármesternek. A most polgármesterré választott Oncz Péter eddig képviselő-testületi tag volt, ezért a helyére új önkormányzati képviselő kerül. Ilyenkor a legutóbbi önkormányzati választáson a nyertesek után legtöbb szavazatot kapott képviselőjelölt veheti át a mandátumot, ha vállalja a feladatot.
A szintén Baranya megyei Bürüsön is azért írtak ki időközi választást, mert az előző, a települést 2014 óta irányító polgármester lemondott posztjáról. A három független jelölt közül Kozma Istvánt választották polgármesternek. A Szigetvár közelében fekvő község egyetlen szavazókörében a névjegyzékben szereplő 71 választópolgár közül 63-en voksoltak, ketten érvénytelenül. Kozma István 42, Sárosi Gyula 17, Kovács László 2 szavazatot kapott.
A Baranya megyei Illocskán a falu korábbi vezetőjének halála miatt volt szükség az időközi választásra, amelyen öten indultak. A névjegyzékben szereplő 197 választópolgár közül 124-en voksoltak, érvénytelen szavazat nem volt. A négy független jelölt közül Kehi József 66, Polyák Erika 45, Mészáros József 9, Jankovics János 4 szavazatot szerzett, míg a Munkáspárt jelöltjére, Kós Zoltán Istvánra senki nem szavazott.