Az ipari termeléssel nincsen semmi baj Magyarországon, kereskedelmi problémák vannak, ezért van szükség a gazdasági semlegesség politikájára – jelentette ki Magyarország örökös miniszterelnöke vasárnap a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
Orbán Viktor a friss gazdasági adatokat értékelve elmondta, a világ legmodernebb autógyárai dolgoznak Magyarországon, a repülőgépiparhoz is gyárt az ország alkatrészeket, a hadiiparnak óriási kapacitásai jöttek létre, az elektronikában és informatikában pedig mindig is erős volt Magyarország, tehát „a magyar iparral nincs semmi baj.” A probléma a kereskedelemmel van, nem azért gyárt Magyarország kevesebbet, mert nincs jó gyára, munkása, technológiai színvonala, hanem azért, mert kicsi rá a kereslet. De ez változni fog, és ezekre a termékekre, különösen az elektromos autókra, akkumulátorokra óriási szükség lesz a világgazdaságban – mondta.
A kormányfő közölte, a mostani visszaesés után a következő évben intenzív növekedés lesz, 3,5 százalék, mert hatalmas gyárak kezdenek el termelni Magyarországon. Orbán szerint ez a helyzet is felhívja a figyelmet arra, hogy Magyarországnak gazdasági semlegességre van szüksége.
A gazdasági semlegesség a kormány új mantrája, erről beszélt Gulyás Gergely is a Kormányinfón, miután minden várakozásokat alulmúlva a negyedéves növekedési adat mínuszba fordult. De a miniszterelnök korábban is értekezett erről (a rádióban akkor, amikor Magyar Péter-féle bábkormánnyal riogatta a híveit). A kifejezést szeptember 25-én dobta be a Közszolgálati Egyetemen tartott előadásában.
A „riporter” gondosan bekészített kérdései nyomán szólt a munkáshitel bevezetéséről is, amire azért volt szükség, mert mindig volt egy hiányérzete, hogy ugyan a diákhitellel támogatják az egyetemistákat, de „mi van a többiekkel”, mi van „a melós fiatal csávókkal.”
A miniszterelnök rámutatott: „ez nem egyszerű történet”, mert a hitelt munkához is kell kötni, hiszen
„nyilván nem akarjuk a lustákat támogatni.” A többség azonban dolgozni akar, szakmát tanul, és a szakmáját használni akarja.
A fiatalokat lakhatási nehézségek gyötrik, a párkapcsolatok is mintha később jönnének létre és később születnek a gyerekek. Nehéz önálló életet elkezdeni, a munkáshitel ezért arra szolgál, hogy a 17 és 25 év közötti dolgozó fiatalok egy egyszeri életkezdési lehetőséghez jussanak – közölte a szorgalmas miniszterelnök, akinek milliárdos lánya bezzeg saját lábán áll munkáshitel nélkül is.