Told és az Igazgyöngy Alapítvány

Partnerként kezelve

Belpol

A román határhoz közeli 300 lelkes Toldon is segíti a mélyszegénységben élőket az Igazgyöngy Alapítvány. A rendszerkritikus álláspontjáról ismert alapítót sok támadás érte az elmúlt években, ennek ellenére sikerült elfogadtatnia magukat az állami intézményrendszerrel.

„A társadalmi leszakadást mi nem etnikai, hanem szociális aspektusból értelmezzük. A szegregátumokban élők generációkon átívelően építenek ki olyan túlélési stratégiát, amely nem »integrációbarát«. Mi nem az identitással, hanem a szocializációs mintákkal foglalkozunk” – mondja L. Ritók Nóra.

Az Igazgyöngy Alapítvány alapítója Hajdú-Bihar megyében, Berettyószentmártonban született. Gyerekkorában voltak roma osztálytársai, még látott félig földbe ásott cigánysori kunyhót. Édesanyjának volt egy „cigány keresztfia”, egy helyi fiú, akinek segítette a boldogulását. Később pedagógusként olyan iskolába került, ahol magas volt a roma gyerekek aránya, és mint fogalmaz, „az elejétől késztetést éreztem arra, hogy keressem a legjobb fejlesztési lehetőségeket”.

A hátrányos helyzetűekkel foglalkozó civil szervezetek közül az egyik legismertebb az Igazgyöngy, amely 1999 óta dolgozik, és ma összesen 17 környező településen van jelen folyamatosan. Berettyóújfaluban működik a nemzetközi hírű, 600 tanulóval működő művészeti iskola. L. Ritók Nóra szerint intézménye lehetett volna a „tehetséggondozás fellegvára”, ha a jobb társadalmi státuszúakra fókuszál, de őt a mélyszegénységben élők fejlesztése jobban érdekelte.

Működése során az Igazgyöngy többször is kapott támogatást külföldi szervezetektől (például Soros György alapítványától), amivel kivívta a 2010 utáni hatalom ellenszenvét. Legutóbb tavaly májusban kerültek célkeresztbe, ugyanis elfogadták Magyar Péter hárommillió forintos adományát. Ezek után L. Ritók Nórára rászálltak a megafonos influenszerek, azt állítva, hogy „Sorosék (…) Magyar Péter alá tolták a mozgalmat, az alapítványt”.

Az ilyen hecckampányok miatt is kemény munkája van abban az Igazgyöngynek, hogy az állami rendszerrel elfogadtassa magát. A helyi tankerülettel tíz éve dolgoznak együtt, az Igazgyöngy módszertanát 47 iskola vette át. Mára jó az együttműködésük a család- és gyermekjóléti szolgálatok hálózatával is, amely pedig korábban csak ellenséget látott bennük. Sőt a nagy állami szegénységfelszámoló programban, a Felzárkózó Településekben (FeTe) is benne vannak: ahhoz a határ menti kis zsákfaluval, Tolddal kapcsolódnak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.