Petíciót nyújtottak be az eutanázia uniós szintű legalizációjáért

  • narancs.hu
  • 2024. május 17.

Belpol

Sehol sem tart az itthoni párbeszéd az életvégi döntésről.

Február 27-én az EUMANS nemzetközi jogvédő szervezet petíciót kezdeményezett az Európai Unió Parlamentjének címezve – olvasható Karsai Dániel ügyvéd oldalán. A petíció tárgya az életvégi döntéshez való jog legalizálása uniós szinten, ami jelenleg nincsen garantálva. Így a végzetes ALS-szindrómában szenvedő alkotmányjogász sem vetheti alá magát az eutanáziának. Annak ellenére, hogy a Medián felmérése szerint a magyarok kétharmada elfogadná a „kegyes halál” lehetőségét.

A petíciót itt lehet aláírni. „Remélem, minél többen így tesznek” – kommentálta Karsai, aki az európai parlamenti választáson induló pártok álláspontjára is kíváncsi: „Támogatják a kezdeményezést? Ha igen, miért? Ha nem, annak mi az oka? Bízok benne, hogy mielőbb ebből a szempontból is megindul a párbeszéd.”

Karsai szeretné, ha a köztévén talán-talán megvalósuló EP-listavezetői vitán is felmerülne a téma. Ezt az MTVA-nak címzett levelében fejtette ki: „Azt kezdeményezem ezért, hogy az európai parlamenti listavezetők vitája során minden résztvevő kapjon lehetőséget annak kifejtésére, hogy megválasztása esetén mit kíván tenni az életvégi döntések ügyének előmozdítása érdekében a következő ciklusban.Bízom benne, hogy felvetésem meghallgatásra talál, mert az egyik legégetőbb társadalmi kérdésről van szó, amelynek újragondolása mind Magyarországon, mind uniós szinten halaszthatatlan” - írta Karsai, emlékeztetve, hogy Franciaországban társadalmi párbeszéd indul a kérdésben.

Itthon bezzeg egészen máshol tartunk: amikor Karsai Dániel bement a Parlamentbe, a fideszes képviselők szóba sem akartak állni vele. Később a fideszes többség azt is leszavazta, hogy vita legyen az eutanáziáról.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.