"Reménykedünk, hogy a sztrájkkal tudunk változtatni a dolgokon"

Belpol

Megéri-e a társadalomnak, ha nem hagyja tanítani a tanárokat?

Nem lennék pedagógus, ha nem reménykednék abban, hogy képes vagyok és tudok is valamin vagy valakin változtatni, alakítani - magyarázta Timár Krisztina. A szolnoki Verseghy Ferenc Gimnázium tanára és a munkabeszüntetésben résztvevők szóvivője ezt a Narancs.hu kérdésére mondta. Arról érdeklődtünk, bíznak-e abban, hogy a sztrájk eléri a célját. 

Mint arról lapunk korábban beszámolt, határozatlan idejű sztrájkba kezdtek a pedagógusok szerdán reggel. A tanárok a január 31-én tartott figyelmeztető sztrájkkal, majd az azóta folyamatos polgári engedetlenségi akciókkal együtt többek között a pedagógusok és a nem pedagógus beosztásban lévők bérhelyzetének rendezését kívánják elérni, de céljuk az is, hogy csökkenjenek a munkaterhek.

"Gyerekekkel foglalkozunk, az ő elméjükkel, lelkükkel, testükkel, azaz őket is alakítjuk. Mivel ez a munkánk, nem is tudunk másképpen élni, mint hogy reménykedünk, tudunk változtatni a sztrájkkal a dolgokon, a helyzetünkön" - mondta Timár Krisztina.

Szolnokon a korábbi megmozdulásokhoz képest erőtlenebbnek tűnt a sztrájk. Az már reggel látszott, hogy kevesebben lesznek, mint a figyelmeztető sztrájknál, vagy a polgári engedetlenségnél. Január 31-én az iskola akkor megjelent pedagógusainak 90 százaléka vett részt a sztrájkban, most 25-en. A munkabeszüntetést egy napra tervezték.

Ennek miértjéről Timár Krisztina úgy nyilatkozott, pont az volt a kormányzati cél, hogy ellehetetlenítsék a sztrájkot, sokakat bizonytalanított el például a sztrájkjogot kiüresítő kormányrendelet. A verseghysek szóvivője szerint a sztrájk ugyan létezik, csak úgy van megoldva, hogy ne lehessen észrevenni. Az órák felét meg kellett tartani, az érettségizők esetében pedig az összeset. Gyakorlatilag a sztrájk ideje alatt kötelezték a tanárokat arra, hogy dolgozzanak. Ez fából vaskarika - mondta a szóvivő. 

Sokakat elriasztott az, hogy ha nem ilyen módszerekkel sztrájkol, akkor jogszerűtlenül teszi, abból pedig problémája lehet. Másoknak pedig az volt a sztrájkkal a gondjuk, hogy nincs értelme, ha nem látszik. Pedig pont ez volna a lényeg. A következő fából vaskarika pedig az, hogy ha valaki a sztrájk ideje alatt elvégezte az elégséges szolgáltatást, felügyelt, vagy órát tartott, akkor arra az időre fizetést is kapott, mert úgy vették, hogy felfüggesztette a sztrájkot. Ez teljesen nonszensz, mondta Timár Krisztina.

A szóvivő hangsúlyozta, a megmozdulás a jövő és annak generációja érdekében folyik.

Az ugyanis a fő kérdés, hogy a társadalomnak megéri-e, ha senki sem tanít.

Ha a társadalomnak az az érdeke, hogy legyen elég és jól fizetett pedagógusa, akkor érdekeltté is kell tenni abban, hogy ezt a munkát végezze és ne hagyja ott. Nem az a kérdés tehát, hogy a tanárnak megéri-e tanítani, hanem az, hogy a társadalomnak megéri-e hagyni, hogy ne tegye. 

Aláhúzta, az oktatás azért kiemelt terület, mert a következő nemzedéknek az a fontos, helyzete akkor biztosított, ha megfelelő oktatást kap. A társadalmi mobilitást az teszi lehetővé, ha az oktatás megfelelő minőségű. 

Timár Krisztina végül lapunknak cáfolta, hogy politikai töltetű lenne a sztrájkjuk, és hogy a választás előttre időzítették volna, hiszen a tárgyalások már 2020-ben elkezdődtek.

Szerdán országszerte sztrájkoltak a tanárok. Ahogy reggeli hírünkben írtuk, a pedagógusok határozatlan idejű munkabeszüntetést hirdettek. Délben Budapesten a diákok tartottak szolidaritási tüntetést a Kossuth téren, de az ország több városában is lesznek a pedagógusok sztrájkját támogató megmozdulások.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.