"Reménykedünk, hogy a sztrájkkal tudunk változtatni a dolgokon"

Belpol

Megéri-e a társadalomnak, ha nem hagyja tanítani a tanárokat?

Nem lennék pedagógus, ha nem reménykednék abban, hogy képes vagyok és tudok is valamin vagy valakin változtatni, alakítani - magyarázta Timár Krisztina. A szolnoki Verseghy Ferenc Gimnázium tanára és a munkabeszüntetésben résztvevők szóvivője ezt a Narancs.hu kérdésére mondta. Arról érdeklődtünk, bíznak-e abban, hogy a sztrájk eléri a célját. 

Mint arról lapunk korábban beszámolt, határozatlan idejű sztrájkba kezdtek a pedagógusok szerdán reggel. A tanárok a január 31-én tartott figyelmeztető sztrájkkal, majd az azóta folyamatos polgári engedetlenségi akciókkal együtt többek között a pedagógusok és a nem pedagógus beosztásban lévők bérhelyzetének rendezését kívánják elérni, de céljuk az is, hogy csökkenjenek a munkaterhek.

"Gyerekekkel foglalkozunk, az ő elméjükkel, lelkükkel, testükkel, azaz őket is alakítjuk. Mivel ez a munkánk, nem is tudunk másképpen élni, mint hogy reménykedünk, tudunk változtatni a sztrájkkal a dolgokon, a helyzetünkön" - mondta Timár Krisztina.

Szolnokon a korábbi megmozdulásokhoz képest erőtlenebbnek tűnt a sztrájk. Az már reggel látszott, hogy kevesebben lesznek, mint a figyelmeztető sztrájknál, vagy a polgári engedetlenségnél. Január 31-én az iskola akkor megjelent pedagógusainak 90 százaléka vett részt a sztrájkban, most 25-en. A munkabeszüntetést egy napra tervezték.

Ennek miértjéről Timár Krisztina úgy nyilatkozott, pont az volt a kormányzati cél, hogy ellehetetlenítsék a sztrájkot, sokakat bizonytalanított el például a sztrájkjogot kiüresítő kormányrendelet. A verseghysek szóvivője szerint a sztrájk ugyan létezik, csak úgy van megoldva, hogy ne lehessen észrevenni. Az órák felét meg kellett tartani, az érettségizők esetében pedig az összeset. Gyakorlatilag a sztrájk ideje alatt kötelezték a tanárokat arra, hogy dolgozzanak. Ez fából vaskarika - mondta a szóvivő. 

Sokakat elriasztott az, hogy ha nem ilyen módszerekkel sztrájkol, akkor jogszerűtlenül teszi, abból pedig problémája lehet. Másoknak pedig az volt a sztrájkkal a gondjuk, hogy nincs értelme, ha nem látszik. Pedig pont ez volna a lényeg. A következő fából vaskarika pedig az, hogy ha valaki a sztrájk ideje alatt elvégezte az elégséges szolgáltatást, felügyelt, vagy órát tartott, akkor arra az időre fizetést is kapott, mert úgy vették, hogy felfüggesztette a sztrájkot. Ez teljesen nonszensz, mondta Timár Krisztina.

A szóvivő hangsúlyozta, a megmozdulás a jövő és annak generációja érdekében folyik.

Az ugyanis a fő kérdés, hogy a társadalomnak megéri-e, ha senki sem tanít.

Ha a társadalomnak az az érdeke, hogy legyen elég és jól fizetett pedagógusa, akkor érdekeltté is kell tenni abban, hogy ezt a munkát végezze és ne hagyja ott. Nem az a kérdés tehát, hogy a tanárnak megéri-e tanítani, hanem az, hogy a társadalomnak megéri-e hagyni, hogy ne tegye. 

Aláhúzta, az oktatás azért kiemelt terület, mert a következő nemzedéknek az a fontos, helyzete akkor biztosított, ha megfelelő oktatást kap. A társadalmi mobilitást az teszi lehetővé, ha az oktatás megfelelő minőségű. 

Timár Krisztina végül lapunknak cáfolta, hogy politikai töltetű lenne a sztrájkjuk, és hogy a választás előttre időzítették volna, hiszen a tárgyalások már 2020-ben elkezdődtek.

Szerdán országszerte sztrájkoltak a tanárok. Ahogy reggeli hírünkben írtuk, a pedagógusok határozatlan idejű munkabeszüntetést hirdettek. Délben Budapesten a diákok tartottak szolidaritási tüntetést a Kossuth téren, de az ország több városában is lesznek a pedagógusok sztrájkját támogató megmozdulások.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.