A Fővárosi Közgyűlés esetleges működésképtelenségének következményei

Róka fogta csuka

Belpol

Egyelőre nem született megnyugtató megoldás a Fővárosi Közgyűlésben várható politikai patthelyzetre. Megnéztük, milyen következményei lehetnek annak, ha nem sikerül épkézláb kompromisszumot összehozni Budapesten.

 

A júniusi önkormányzati választásokon a fővárosi Városházán patthelyzet alakult ki: a főpolgármesterrel együtt 33 fős testületbe 10-10 képviselőt küldhet a Fidesz és a Tisza Párt, 3-3-at a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) és a Vitézy Dávid vezette LMP, a DK–MSZP–Párbeszéd tömbnek pedig Karácsony Gergely főpolgármesterrel együtt lesz összesen 7 szavazata (ebből három a DK-nak, kettő a Párbeszédnek, egy az MSZP-nek, egy magának Karácsonynak). A többséghez összesen 17 szavazat szükséges, Karácsonynak ez nyilván úgy jönne össze a legegyszerűbben, ha az őt jelölő három párt hat képviselője mellett valamelyik 10 fős képviselőcsoport is támogatná az elképzeléseit. Magyar Péterrel a Telexnek adott hétfői interjúja szerint azonban a múlt heti találkozójukon sem sikerült megegyezni, a Fidesszel pedig nem is tárgyalt.

A helyzet egyelőre feloldhatatlannak tűnik, miközben a megegyezés egyre sürgetőbb, ugyanis az önkormányzati törvény szerint legkésőbb október 15-ig meg kell tartani az alakuló ülést (jelen állás szerint erre október 4-én kerülhet sor). Ezen fontos döntéseket kell meghozni, ezek elmaradása komoly következményekkel is járhat. A múlt héten Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester, egyben az MKKP fővárosi képviselője pedzegette azt a hvg.hu-nak adott interjújában, hogy megegyezés nélkül előbb-utóbb a fővárosi kormányhivatal fogja átvenni a hatalmat Budapest fölött, végül pedig az Országgyűlés oszlathatja majd fel a képviselő-testületet – de hasonlóról beszélt Karácsony is a Telexnek, amikor azt említette, hogy ha nem sikerül megállapodnia a frakcióknak, a főispán fog ráküldeni valakit helyettesnek. Megnéztük, valójában mekkora a mozgástere a közgyűlésnek, és mik a lehetséges forgatókönyvek.

Az alakuló ülés csapdái

Jelenleg a legégetőbb kérdés az alakuló ülés. Az önkormányzati törvény szerint ekkor – vagy némi laufként legfeljebb az azt követő ülésen – egyrészt el kell fogadni a felülvizsgált új szervezeti és működési szabályzatot (szmsz), meg kell választani legalább egy főpolgármester-helyettest a kép­viselők közül, meg kell alakítani az önkormányzati bizottságokat (egyet kötelezően) és meg kell választani hozzá a bizottsági tagokat is, illetve dönteni kell a kép­viselők és a fenti tisztségviselők javadalmazásáról.

Az egyik vitás pont rögtön a főpolgármester-helyettes megválasztása. Karácsonynak eddig négy helyettese volt, a liberális párti Bősz Anett, a momentumos Kerpel-Fronius Gábor, az MSZP-s Tüttő Kata és általános helyettesként a külsős Kiss Ambrus. Minthogy sem Bősz, sem Kerpel-Fronius nem lesz tagja az új közgyűlésnek, ők szóba sem jönnek (Bősz Anett ráadásul jelezte, hogy a politikától is visszavonul). Tüttőt sem a Fidesz, sem a Tisza nem hajlandó támogatni, így biztosan nem kapna többséget. A törvény szerint azonban muszáj legalább egy belsős közgyűlési tagot megbízni helyettesként, így az egyeztetések is elsősorban erről szóltak – főleg Vitézy Dávid jelöléséről.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.