Cikkünk frissül. A tüntetésről és a hídfoglalásról szóló beszámolónkat időrendben olvashatja.
Kellemes a hangulat, gyülekeznek az emberek – jelentette a Narancs.hu tudósítója arról a Hadházy Ákos által újból meghirdetett tüntetésről, amelyet a Pride betiltása és a gyülekezési jog korlátozása ellen tartanak. Mint ismert, a Momentum két hete, a Pride ellehetetlenítését célzó törvény elfogadása óta kezdett tüntetéssorozatot. Először a Parlamentnél és a Margit hídnál demonstráltak, egy hete pedig a Ferenciek terén – ez után a tüntetés után aztán az éjszakába nyúlóan több hidat is elfoglaltak a résztvevők.
A jelenlegi, 17 órára meghidetetett tüntetést az Erzsébet híd budai hídfőjénél tartják. Ahhoz közel áll a színpad, Gellért-hegyi háttérrel. A rendőrök a pesti oldalon is lezárták a hidat, gyakorlatilag a Ferenciek terétől már nincs autóforgalom. A demonstrálóknál zebrás lufik is vannak:




Fél 6 után néhány perccel az Erzsébet híd nagyjából a kétharmadáig telt meg. Probléma is van viszont: tudósítónk szerint a híd felénél már semmit sem hallani a színpadból.
„Azért vagyunk itt, mert a kormány betiltotta a Pride-ot, és be akarja tiltani a következő komoly kormányellenes tüntetéseket is. Azért vagyunk itt, mert néhány gengszter a jogainkat korlátozza. Néhány gengszter kirabolja az országot. Azért vagyunk itt, hogy ennek véget vessünk” – ezt mondta a tüntetés első szónokaként Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő a Telex cikke szerint. A politikus közölte, az Erzsébet hidat 22 óráig lezárják, de lehet, hogy lesznek, akik más hidat is elfoglalnak. A mostani tüntetés céljaként azt jelölte meg, hogy követeljék annak a törvénymódosításnak a visszavonását, amely szerint a rendőrség arcfelismerő szoftverrel tudja beazonosítani a tiltott gyűléseken résztvevőket. A jövő hétre egyébként már 24 órás tüntetést jelentett be a rendőrségen, tette hozzá.
Hadházy szerint a hatalom a választás elcsalására készül; azt akarják, hogy kevesebb tüntető legyen az utcán, amikor elcsalják a választást. Magyar Péterről, a Tisza Pártról és az ellenzékről szólva arról beszélt, fontos a Tisza országjárása és építkezése, de lehet munkamegosztásban is dolgozni. „Semmi bajt nem csinálunk, ha mellékesen kivívjuk ennek a mocskos törvénynek a visszavonását és a szabad választás feltételeit” – fogalmazott a képviselő. Egyúttal azt mondta, lehet, hogy lenne helye az ellenzéki oldalon még egy pártnak, de ennek most biztosan nincs itt az ideje.
Helyszíni tudósítónk Hadházy beszéde közben arról írt, hogy a híd pesti oldalán, ahol már nem lehet hallani a felszólalókat, gyakorlatilag fesztiválhangulat van. A Momentum beüzemelt egy hangszórót, amiből zene szól.


A Momentum Facebook-oldalára feltöltött fénykép szerint így nézett ki a tüntetés negyed 7 tájban:

A következő felszólaló Rédai Dorottya volt a Labrisz Leszbikus Egyesülettől; szerinte a gyülekezési törvény módosítása súlyosan sérti a gyülekezés szabadságát, elsődleges célja pedig, hogy az LMBTQ+-emberek ne legyenek jelen a nyilvánosságban. Utána Para-Kovács Imre újságíró következett, aki az összegyűlteket szénalapú létformáknak nevezte.
„Minden nap mondjátok el a mikroközösségeiteknek, miért szar ez a rendszer” – ezt már Lengyel Tamás színművész mondta. Arra kérte a tüntetőket, támogassák a független sajtót és a civil szervezeteket, és ne vásároljanak NER-es cégektől. „Váltsuk le a rendszert 2026-ban, hogy újjáépíthessük a szolidaritást, és egy egységesebb Magyarországon élhessünk!” – fogalmazott.
Perintfalvi Rita teológus szerint Orbán Viktor akár új Deák Ferenc is lehetett volna, de inkább Rákosi Mátyás nyomdokaiba lépett. A szónok kifogásolta, hogy a hatalom lehallgatásokat alkalmaz; úgy véli, ezzel elvesztették erkölcsi legitimitásukat. Beszéde során a jelenlévők lemondásra szólították fel Orbánt. Perintfalvi hangsúlyozta, a hatalom a „béke nevében” háborút folytat minden ellenzéki ellen, március 15-én pedig nemcsak az LMBTQ-közösség, hanem mindenki célkeresztbe került.
A tüntetés következő szónoka Pankotai Lili volt, aki Orbánt Európa szégyenének nevezte, és kiemelte, sehol másutt nem tiltják be a Pride-ot vagy utasítják ki a hatalommal nem egyetértő állampolgárokat. Azt is mondta, Orbán félhet Magyar Pétertől és a Tisza Párt térnyerésétől, Sulyok Tamás köztársasági elnököt pedig Súlytalan Tamásnak aposztrofálta. Végül emlékeztetett arra, hogy Orbán korábban kordont bontott, ám akkor még egészen mást gondolt a közösségek jogainak korlátozásáról.
Hadházy Ákos újból azt kérte a résztvevőktől, ne menjenek haza, és azt is bejelentette, hogy a tiltakozást folytatják két hét múlva is. Kivetítőn lejátszották Orbán Viktor miniszterelnök korábbi beszédét, és tapsot is kapott. A tüntető tömeg eleje este fél nyolcra érkezett meg a Szabadság hídhoz, amelyet hamarosan teljes szélességében lezártak, a résztvevők egy része továbbindult a Petőfi híd felé, a többiek a Margit hídhoz, amelyet este 8-ra értek el.

A Telex tudósítása szerint a Petőfi hídon több autósnak nem tetszett a hídfoglalás, dudáltak, mutogattak a tüntetőknek, egy terepjáró megpróbálta letolni az úttestről őket, de ez nem ment. Akadt sofőr, aki kiszállt vitázni a demonstrálókkal. Azt mondta nekik, hogy nem a kormányt szívatják, hanem őket.
A Margit hídon este fél kilenc előtt felállt a rendőrsorfal a budai oldalon, és elindult a pesti hídfő irányába, a tüntetők felé, akik leültek a sorfallal szemben. A rendőrségi hangosbemondó közölte, hogy amit a demonstrálók tesznek, jogsértő, felszólította őket, hagyják el a hidat. A tüntetők azt skandálják a rendőröknek, „Bűnözőket védtek, fasisztákat védtek”.
Az Erzsébet hídon maradt tüntetők arra a hírre, hogy a többi hídról a rendőrök elkezdik leszorítani az embereket, elindultak, de Hadházy Ákos arra kérte őket, hogy ne balhézzanak. A Margit hídról a rendőrök egy csoportja a Jászai Mari tér felé ment, a demonstrálókat megkerülve, így két oldalról fogták közre őket.



Este 9 óra tájban az összes hídról váratlanul levonultak a rendőrök, átadva ezzel a terepet a tüntetőknek. Végül a Szabadság hídon egyesültek a még demonstrálók, akiket fél 11 körül körbezártak és igazoltattak a rendőrök.