Ellentétes döntések az érvénytelen szavazatra buzdító civilek ügyében

Zavar a Kúrián

Belpol

Csak részben buktak el a Kúrián a népszavazáson érvénytelen szavazatra buzdító szervezetekre kirótt bírságok. A civilek Strasbourgig is készek elmenni, hogy bebizonyosodjon: az egyébként jogszerű érvénytelen szavazat mellett kampányolni sem tilos.

Hárommillió forintot fizethet a Háttér Társaság, amiért az érvénytelen szavazat mellett kampányolt a kormány gyermekvédelminek nevezett, valójában erősen sugalmazó, LMBTQ-ellenes kérdéseket tartalmazó népszavazása előtt. A civil szervezetet a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) bírságolta meg, a büntetés azután vált jogerőssé, hogy a Kúria elutasította a Háttér Társaság felülvizsgálati kérelmét, és az Alkotmánybíróság sem fogadta be az ügyben benyújtott alkotmányjogi panaszt. Dombos Tamás, a Háttér ügyvivője azt mondja, valószínűleg befizetik a pénzt, mert a NAV úgyis leemelné azt a számlájukról, de majdnem biztosak benne, hogy előbb-utóbb – a strasbourgi bíróság döntése után – visszakapják a teljes összeget. Célzott adománygyűjtési felhívásukra pedig máris több százezer forintnyi támogatás érkezett.

A Kúria és az Alkotmánybíróság fenntartott egy másik NVB-határozatot is, amely – bírság kiszabása nélkül – jogellenesnek titulálta a Háttér és az Amnesty International Magyarország érvénytelen szavazatra biztató kampányát. A választási bizottság további három, hasonló tartalmú határozata ugyanakkor elbukott a bíróságon, a Kúria ezekben az ügyekben úgy találta, hogy a civilek a szabad véleménynyilvánításhoz való jogukkal élve kardoskodtak az érvénytelen szavazat mellett. Demeter Áron, az Amnesty programvezetője arról tájékoztatta a Narancsot, hogy a Háttérrel közös vesztes ügyükben ők is úgy tervezik, hogy a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak. „Nemcsak a véleménynyilvánításhoz és a tisztességes eljáráshoz való jog miatt fontos ez az ügy, hanem a jogbiztonság szempontjából is. Szeretnénk, ha legalább egy nemzetközi fórum egyértelműen kimondaná, hogy lehet az érvénytelen szavazat mellett kampányolni Magyarországon.”

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.