Egotrip

Szécsi Noémi: Nem és nem

Kínálat, kereslet

Egotrip

Dr. Temesváry Rezső szakmunkája rendkívüli alapossággal járja körül a női mellet. Foglalkozik az emberi emlő fejlődéstanával, anatómiájával, szövettanával és fejlődési rendellenességeivel. Rendkívüli figyelmet szentel a tej mennyiségének, színének, szagának, ízének, vegyhatásának, fajsúlyának, zsírtartalmának, fehérjetartalmának és „czukortartalmának”. 

Határozott véleménye van a nemzetiség, faj (!), hajszín (?), kor, menstruáció, emlőméret, terhesség, lelki befolyások tejtermelésre gyakorolt hatásáról. Bőven tárgyalja ennek zavarait, valamint az emlő megbetegedéseit. Mindezt 1901-ben és több mint nyolcszáz oldal terjedelemben. A fenti megállapítások mellett azonban – a korban nem szokatlan módon – erkölcsi ítéleteket is megfogalmaz. Szülészorvosként és a szoptatás specialistájaként ugyanis a női test piacának egy sajátos szegmensére lát rá a múlt századforduló Magyarországán. Ez még a szoptatós dajkák időszaka.

Dr. Temesváry – ahogyan akkoriban a haladó orvosok – szoptatáspárti; de nem csupán a gyermekük saját emlőjükből való táplálását elutasító közép- és felső osztálybeli anyákról van meg a véleménye, hanem az anyagi előny érdekében semmitől vissza nem riadó dajkákról is. Vegyük a becsületes megesett lányt (már ha ez nem önellentmondás), aki, miután terhessége miatt mindenhonnan kipenderítették (családja elkergethette és a munkaadója is megszabadulhatott tőle), a szülésig elcsövezik valahogyan; majd felvételét kéri a Fehér Kereszt Országos Lelencház anyamenhelyére. Ennek a kötelékében működött dr. Temesváry is. Az akkori kórházi körülmények között (az úrinők még otthon szültek) életet ad újszülöttjének, majd két-három hétig maradhat itt. A rendkívüli keresletnek köszönhetően bizonyára gyorsan kiközvetítik szoptatós dajkának egy jó családhoz, de – hacsak nem várja biztos állás és lakhatás, ami szinte kizárt – búcsút kell vennie a saját gyermekétől.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.