chili&vanília

Caponata di melanzane alla Giudia

Gasztro

Paradicsomos, mazsolás padlizsánragu (caponata)

Ki gondolná, hogy az olasz konyha egyik legnépszerűbb és legjellegzetesebb zöldsége, a padlizsán sokáig kifejezetten lesajnált hozzávaló volt, amit a szegények és a zsidók konyhájához kötöttek.

A ma már kedvelt zöldséget Észak-Afrikából a mórok vitték Szicíliába, ahol a helyi zsidó konyha évszázadokon keresztül használta. Itália északi részein azonban csak a 16–17. században kezdett elterjedni az után, hogy a szicíliai zsidókat elűzték az 1492-es spanyol inkvizíció alatt, és ők vitték magukkal. Mint Silvia Nacamulli Jewish Flavours of Italy című művében olvasható, mivel az akkortájt lenézett zsidó konyha egyik gyakori alapanyaga volt, egészen a 18. századig megvetették a padlizsánt. Ma már sokan azt sem tudják, hogy a caponata, a mazsolás-kapribogyós, édes-savanyú padlizsánragu eredetileg szicíliai zsidó étel. Többnyire antipastóként adják, de egyik nagy előnye, hogy számtalan módon lehet bevetni: csak úgy, előételként, bruschettán, esetleg tésztával keverve, vagy éppen hússal, reszelt sajttal besütve. Néha mandulát vagy fenyőmagot is tesznek bele (az eredeti változatban szokás volt). A padlizsánnal az alábbi receptben némi szentségtörés történik, ugyanis nem olajban sütjük, hanem vízben pároljuk, így gyorsabban elkészül, és megspóroljuk az olajban sütést. Az állaga így is tökéletes, puha lesz. Akár a zsidó újévi, ünnepi menü része is lehet. Sáná tova!

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.