étel, hordó - Nevada Pub

  • .
  • 2009. december 3.

Gasztro

Harminc-negyven évvel ezelőtt életveszélyes helynek számított a Bartók Béla út és a Mészöly utca sarkán álló blokkos kocsma, de a nyolcvanas évekre - hasonlóan a jó néhány fővárosi, általában csak takonynak vagy zöld takonynak csúfolt talponállóhoz - ez is fapados sörözővé változott. A közönség átlagéletkora csökkent, az új imázs már inkább a közeli műegyetemistákat szólította meg, nem véletlenül nevezte mindenki Mészöly tanszéknek, a profil - mértéktelen italozás - azonban nem változott. Így hát a hely életében az igazán lényeges változás úgy nyolc-tíz évvel ezelőtt történt, amikor az új tulajdonos éttermet nyitott, méghozzá vadnyugati stílusú "steakhouse"-t, ami akkoriban roppant divatos volt.

Próbáltuk is megfejteni, hogy hirtelen miért éppen ez a műfaj vált ennyire népszerűvé a magyar vendéglátásban, de nem találtunk magyarázatot. Ma már, kellő távolságtartással, egyszerűnek látszik képlet: a magyar steakhouse-alapítók valószínűleg gyermekkori mozi-élményeiket szerették volna továbbadni annak a korosztálynak, amelyiket már nem érintette meg a western, ám talán ennél is fontosabb, hogy a kilencvenes évek végén már semmilyen akadályba nem ütközött a bélszín beszerzése.

A Nevada Pub a jobban sikerült darabok közé számított: egy kanadai vidámparkban sem raktak volna össze különbet. A szekérkeréktől a lengőajtóig minden "saloonkelléket" beépítettek, újonnan akár még hangulatosnak is mondhattuk volna, ám ahogy az lenni szokott a vurstlikulisszákkal, az idő múlása nem tett jót neki. Ám ettől függetlenül a vendégek számára nem lehet panasz, hétköznap, késő délután épphogy találunk helyet. A felszolgálóhölgy kifejezetten kedves, és bár a májgombóclevesről (420 Ft) nem éppen az jut az eszünkbe, hogy újra szól a hatlövetű, arra mindenképpen jó, hogy felmelegítsen, és a gombócra sem lehet panaszunk. Legalábbis ennyiért. A százféle steak közül - ha már Nevada - a sivatagi (3250 Ft) mellett döntünk, amit mustáros mártással kínálnak. Arra ugyan nem kíváncsiak, hogyan süssék meg nekünk a húst, ám ezt leszámítva nem lehet egy rossz szavunk sem a legjobb az arany középút jegyében elkészített szeletre, ami kenyérágyon érkezik, nagyon kellemes mártással. Sajnos a köretként kapott steakburgonyáról már nem mondható el mindez. Külsőre jól fest, a pereme is biztató, a belseje viszont olyan forró, hogy azt képtelenség elfogyasztani. És nemcsak eleinte. Amikor a húsnak már nyoma sincsen a tányéron, a krumpli még mindig úgy viselkedik, mint amikor a vörös kakas fölszáll a szájpadlásra.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.