chili&vanília

Zöld, tavaszi, mártás

Gasztro

Frankfurtban helyi specialitás, de egész Németországban nagy hagyománya van a híres zöldfűszermártás, a Grüne Sosse fogyasztásának. Többek között arról nevezetes, hogy a frankfurti születésű Goethe egyik kedvenc étele volt. A mártás szezonja hagyományosan zöldcsütörtökön (nagycsütörtökön) kezdődik, Frankfurtban pedig tavasztól a piacokon hatalmas kész csokrokban árulják a mártást alkotó zöldfűszereket. Az autentikus változat mindig hétféle friss fűszernövényt tartalmaz, klasszikusan a következőket: petrezselyem, turbolya, snidling, kis vérfű, borágó, zsázsa, sóska. Kapor és tárkony semmi esetre sem lehet benne! (Frankfurt nix Dill.) A mártás valójában egy tartármártás rengeteg zöldfűszerrel és egyéb hozzávalókkal. Levesben főtt húsok, párolt vagy grillezett halak, kemény tojás vagy új­krumpli mellé tálalják. Az állaga inkább rusztikus, darabos, és kimondottan tiltott a zöldfűszerek gépben való aprítása, mert úgy más lesz a végeredmény. Ezúttal a hagyományostól eltérő, némileg „megszentségtelenített” módon ajánlom a készítését: botmixerrel, kaporral és tárkonnyal. Az eljárás így sokkal gyorsabb – 5 perc –, a szósz íze pedig így is zseniális. Most már tényleg mindenféle zöldfűszer kapható a piacon is, használjanak bármit bátran, én kaprot, petrezselymet, snidlinget, tárkonyt, medvehagymát ajánlok alább. Spárga mellé is nagyszerű, de buggyantott tojással is csodás.

 

Tavaszi zöldfűszermártás

Hozzávalók (kb. 7 dl mártáshoz, ez 8-10 adag ételhez elég)

 

3 dl tejföl (vagy joghurt)

2 csokor petrezselyem

1 csokor kapor, felaprítva

1 csokor snidling, felaprítva

néhány szál tárkony

néhány levél medvehagyma, felaprítva

3 evőkanál majonéz

2 főtt tojás, felkockázva
2 kicsi csemegeuborka, felkockázva
1 kis fokhagymagerezd, reszelve
1 citrom reszelt héja és leve
1 kávéskanál porcukor
só, bors

 

Egy nagy kancsóba vagy tálba öntjük a tejfölt. Az összes fűszernövényt durvára aprítjuk, majd a tejfölhöz adjuk. Botmixerrel simára pürésítjük. Ettől szép, pisztáciazöld lesz. A botmixer nem viszi teljesen homogénre, a fűszernövények apró, finom rostjai láthatók és érezhetők maradnak. Hozzáadjuk a majonézt, a két felkockázott főtt tojást, a csemegeuborkát, a reszelt fokhagymát, citromlevet, héjat és a csipetnyi porcukrot. Sózzuk, borsozzuk. A kész mártásban beállítjuk az ízeket (só, bors, citromlé). A buggyantott tojáshoz egyenként, egy kis tálkába ütjük a friss tojásokat. Lábasban vizet forralunk, majd takarékra vesszük, hogy a víz felülete éppen, hogy gyöngyözzön. Közvetlenül a tálkából belecsúsztatjuk a tojásokat, és 3 percig főzzük, majd szűrőkanállal kiemeljük.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.