Egy hét kultúra 2021/37.

  • Narancs
  • 2021. szeptember 15.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

ÍRÓI SIKER Susanna Clarke brit írónőnek ítélték oda a legjobb angol nyelven író női szerzőnek járó irodalmi díjat, a Women’s Prize for Fictiont. A Piranesi című, már magyarul is olvasható regény a szerző második könyve, amely egy labirintusszerű, szobrokkal teli ház alternatív valóságában játszódik. A főszereplő ennek a zárt univerzumnak a felfedezésével, a megismert szabályosságokhoz való igazodással tölti napjait, mígnem egy titok felbukkanása elvezet ahhoz, hogy főhősünk – és persze az olvasó – elkezdje megismerni a labirintuson kívüli világot. A szürreális képekkel tarkított mű 2020-ban jelent meg, épp akkor, amikor a világ nagy része a pandémia miatt elkezdte megtapasztalni saját elszigeteltségét. Susanna Clarke első regénye is sikert aratott, a Jonathan Strange & Mr Norrell (magyarul: A hollókirály) 2004-ben jelent meg, több mint négymillió példányban kelt el, számtalan nívós díjat bezsebelt, és a BBC adaptációt készített belőle.

 

ÚJRAÉRTELMEZÉS A Black Lives Matter mozgalom nyomán született döntésnek megfelelően, szeptember 8-án eltávolították az Egyesült Államok egyik ikonikus konföderációs szobrát. A déliek kiemelkedő hadvezéreként számon tartott Robert E. Lee tábornoknak a virginiai Richmondban felállított, hét méter magas, tizenkét tonnás bronz lovas szobrát sokan a rabszolgatartó múlt jelképének tartották: nem lehet ugyanis eltekinteni attól, hogy nemcsak felmenői, ő maga is a rabszolgatartó ültetvényesek sorát gyarapította. A szobor leemelését nem csak az eltávolítás jelképes volta miatt övezte várakozás. A kutatók nagy reményeket fűztek egy 1890-ben készített időkapszulához, amelyet egy korabeli újságcikk szerint helyeztek el a szobor alá, ám a talapzat átkutatásakor nem találtak semmit. Most viszont azt tervezik, hogy egy új időkapszulát helyeznek el a szobor helyén, amelybe napjaink relikviáit rakják bele, egyebek közt egy koronavírus elleni Pfizer vakcinát, egy Black Lives Matter matricát és egy, a tüntetések során készült fotót.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.