Egy hét kultúra 2024/18.

  • Narancs
  • 2024. május 1.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

A NAGY KÖNYVRABLÁS Letartóztattak kilenc grúz állampolgárságú személyt, akik a gyanú szerint értékes antik könyveket loptak el európai könytárakból. Az Europol beszámolója szerint a bűnszervezet az elmúlt két évben sorra dúlta fel a könyvtárak 19. századi orosz nyelvű irodalmi részlegeit, többek között Franciaországban, Csehországban, Svájcban és Lengyel­országban. A célpontok között lévő varsói egyetem tavaly számolt be arról, hogy gyűjteményükből Puskin és Gogol műveinek első kiadásai tűntek el. A rendőrség szerint a gyanúsítottak több esetben ias tudományos kutatónak adták ki magukat, hogy így férjenek hozzá a ritka példányokhoz, amiket aztán „kiemelkedő minőségű” hamisítványokkal helyettesítettek, máskor viszont egyszerűen csak betörtek, például a párizsi keleti nyelvek és civilizációk intézetébe, (INALCO), ahonnan egy tucat kéziratot vittek el. A csoport legalább 170 könyv ellopásáért lehet felelős, a kincsek egy részét pedig szentpétervári és moszkvai aukciós házakon keresztül próbálták értékesíteni. A bűnszervezet működését felszámoló nemzetközi akciója során az Europol több mint 150 kötetet foglalt le, amelyek eredetét vizsgálják.

ÖRÖKÖS A becsült 30–50 millió eurós értéksáv alján – de még így is új ausztriai művészeti aukciós rekordot felállítva –, 30 millió euróért (nagyjából 11,7 milliárd forint) kelt el Gustav Klimt egyik utolsó alkotása, a közel száz évig elveszettnek hitt Bildnis Fräulein Lieser (Lieser kisasszony portréja) a bécsi Auktionshaus im Kinsky árverésén. Az 1917-ből származó festményt egy névtelensége megőrzését kérő hongkongi kereskedő vásárolta meg, nem sokkal később azonban felbukkant a Lieser család egyik állítólagos örököse, aki tulajdonjogát bizonyítandó a bírósághoz fordult. A Der Standard osztrák napilap szerint az aukciósház által kötött szerződések minden lehetséges jogörökös akaratát tükrözik, a felek ügyvédei minden­esetre vizsgálják a helyzetet. A portré eredetileg a jómódú zsidó Lieser családé volt, ám 1925 utáni sorsa meglehetősen bizonytalan. Valószínűleg a kép homályos története is közrejátszhatott abban, hogy a licitálók jóval óvatosabbak voltak, mint arra előzetesen számítani lehetett.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.