Egy hét kultúra 2024/7.

  • Narancs
  • 2024. február 14.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

ORGONA Két év után ismét új hang szólalt meg az amerikai avantgárd zeneszerző, John Cage As Slow as Possible című kísérleti darabjából, amelyet 2001 óta játszik folyamatosan egy erre a célra épített különleges orgona a német­országi Halberstadt egyik templomában. Az önkéntesek február 6-án adtak hozzá egy új sípot az elektronikus fújtatóval felszerelt hangszerhez, amivel valójában egy új akkord csendült fel. Huszonhárom év alatt ez volt a tizenhatodik váltás. Igaz, az első igazi hang csak 2003-ban szólalt meg a templomban, mivel a 2640-ig tartó mű 18 hónap csenddel kezdődött. John Cage egyébként sosem határozta meg a kompozíció pontos tempóját, az 1987-es premieren például alig fél óráig tartott, egy 2009-es interpretációban azonban már közel 15 órás volt az előadás. A Németországban hallható, minden korábbi próbálkozásnál hosszabb verzióval zenészek és filozófusok állítanak emléket az 1992-ben elhunyt zeneszerzőnek. A legközelebbi akkordváltás 2026. augusztus 5-én esedékes.

VAN GOGH VISSZATÉRT Márciusban újra múzeumba kerül Vincent van Gogh egyik korai, 1884-ből származó festménye, amelyet 2020-ban, a koronavírus-járvány miatti le­zárások idején loptak el a hollandiai Singer Laren múzeumból. A nueneni presbitérium kertje tavasszal című kép Arthur Brand, a „művészvilág Indiana Jonesaként” emlegetett holland műkincsdetektív segítségével került elő tavaly ősszel, hozzá ismeretlenek juttatták el az ellopott vásznat egy IKEA-szatyorba csomagolva. A kalandos sorsú festményt február 7-én egy rotterdami sajtóeseményen mutatták be, a közönség pedig március 29-étől láthatja majd a Groninger Museumban. A fiatal Van Gogh nagyjából 6 millió euró (2,3 milliárd forint) értékűre becsült munkáján az elmúlt több mint három év sajnos látható nyomot hagyott. A vászon alján egy mély karcolás keletkezett, ez a The Guardiannek nyilatkozó restaurátor szerint meglehetősen súlyos sérülésnek számít, mivel a lakkozás, a festékréteg és a fehér színű alapréteg is megrongálódott.

ADATBÁZIS Az Art UK oktatási és jótékonysági szervezet hároméves programjának részeként Nagy-Britannia-szerte nagyjából 5 ezer utcai alkotást rögzítenek, digitalizálnak és tesznek ingyenesen elérhetővé egy internetes adatbázisban. Számos graffiti mellett különböző anyagokból készült térplasztikaszerű művek is sorra kerülnek, a dokumentálást önkéntes kutatók és fotósok végzik majd. A projekt a rejtélyes utcai művész, Banksy több munkáját is érinti, sőt Escaping Convict at Reading Gaol című, egy valaha börtönként működő épület falára fújt graffitije már fel is került a szervezet honlapján található adatbázisba. A kezdeményezés célja, hogy nyomon lehessen követni a falfestmények állapotát, illetve akkor is fennmaradjon az emlékük, ha esetleg megrongálják vagy eltávolítják azokat.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk