Európában másodikak vagyunk a halálozási listán

  • narancs.hu
  • 2021. szeptember 18.

Katasztrófa

Az egymillió lakosra jutó, koronavírus-fertőzésben elhunyt emberek száma Bosznia-Hercegovinában két napja magasabb, mint Magyarországon. Ez így már az MTI-nek is hír.

Európában Bosznia-Hercegovina áll annak a listának az élén, amelyet a koronavírus-fertőzésben elhunyt emberek egymillió lakosra vetített száma alapján állítottak össze. A nyugat-balkáni államban egymillió lakosra 3 ezer 134 haláleset jut – írta a Magyar Távirati Iroda, a Klix.ba bosnyák hírportál beszámolója alapján.  Ez világviszonylatban is magas szám, mert csak Peruban halt meg eddig arányaiban több ember a járvány következtében, egymillió lakosra vetítve 5 ezer 934. 

A boszniai járványhelyzet az MTI szerint azért lehet ilyen súlyos, mert a tömeges oltás viszonylag későn kezdődött el, és nem is nagyon érdeklődnek az emberek a vakcina iránt.

A hír szerint a járvány összes halálos áldozatának száma Szerbiában az utóbbi 24 órában 34-gyel 7698-ra, Koszovóban 19-cel 2878-ra, Észak-Macedóniában 29-cel 6397-re, Montenegróban tízzel 1832-re, Bosznia-Hercegovinában pedig 32-vel 10 135-re növekedett.

A 24.hu hívta fel a figyelmet arra, miért érdekes az MTI közleménye: az egymillió lakosra vetített halálozás tekintetében Magyarország Európában a második. Míg Bosznia-Hercegovinában 3 ezer 134, nálunk 3 ezer 128 elhunyt jut egymillió lakosra, ez azonban nem szerepel a közleményben.

 
A táblázat forrása: 24.hu
 

 

Két nappal ezelőtt még Magyarország állt rosszabbul ezen a téren Európában. És áprilisban még rosszabbul álltunk.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.