Nem kívánt asszisztálni rossz döntésekhez, ezért lemondott a helyi Fidesz-elnök és a pártból is kilépett

Kis-Magyarország

„Nagyon súlyos és fontos döntést hoztam, amikor lemondtam Fidesz helyi elnöki posztjáról Medgyesegyházán és kiléptem a kormánypártból” – mondta a Narancs.hu-nak Ruck Márton. Úgy tudjuk, a jövő évi helyhatósági választás is az ügy hátterében lehet.

„A döntés szabadsága mindenkit megillet! Ezzel a szabadsággal éltem a tegnapi napon, amikor hivatalosan bejelentettem, hogy lemondok a helyi Fidesz-csoport elnöki tisztségéről és kilépek a Fideszből. Nem kívánok asszisztálni olyan döntésekhez, amelyek egyéni érdekeket szolgálnak, és szembe fordíthatják egymással polgártársaimat! Teszem ezt azért, mert itt születtem, itt élek, és nekem mindig Medgyesegyháza lesz az első” – olvasni Ruck Márton szombati bejegyzésben a Facebookon.

Ennek közvetlen előzménye, hogy pénteken estébe hajlóan tanácskozott a dinnyéjéről híres dél-békési kisváros Fidesz-MPSZ szervezete, ahol Ruck bejelentette a lelépését. Ruck tizenhárom évvel ezelőtt, 2010-ben lett a helyi szervezet elnöke, s ez volt az év is, amikor városa polgármesteri posztját megszerezte fideszes színekben. Ekkor már hosszú évek óta a Fidesz tagja volt. 2014-ben nem tudta megtartani polgármesteri széket, ekkor a Békés megyei közgyűlés tagja lett, ahol a területfejlesztési bizottság elnöke volt.

Legutóbb 2020 augusztusában hívta fel magára a figyelmet, amikor élésen bírálta az akkor még Dél-Békés korlátlan urának számító Simonka György (Fidesz-KDNP) országgyűlési képviselőt és vezetési módszereit, s azt, hogy emberek sokaságát félemlíti meg. 

A Narancs ekkor elsőként ismertette azt a levelet, amelyben minderről írt a medgyesegyházi Fidesz-elnök a térség fideszes parlamenti képviselőjét kritizálva. Ebben az állt: „A térséget járva, Fidesz tagokkal beszélgetve, megdöbbentő volt számomra az a félelem és rettegés, amit tapasztaltam.

Sokak részéről hangzott el, hogy ez ügyben véleményüknek nem mernek nyilvánosan hangot adni, az egzisztenciális és fizikai fenyegetőzések miatt, amelyet Simonka György közvetít és közvetített feléjük.

Elképesztő, hogy a rendszerváltás után 30 évvel, nekünk már csak a történelemből ismert Rákosi-időszak módszereivel él egy választott képviselő.”

Emellett a viharsarki kisváros Fidesz szervezetének első embere a kormánypárt alapszabályának két passzusára hivatkozva kezdeményezte Simonka György kormánypárti országgyűlési képviselő kizárását a Fideszből. 

Akkor azt hányta Simonka szemére, hogy tevékenysége az utóbbi években rendkívüli módon erodálta a dél-békési Fideszt, az általa generált és érdekköre által menedzselt pályázatok szabálytalanságai miatt, már ez idáig 700 millió forint jogerős visszafizetési kötelezettsége keletkezett az önkormányzatoknak (ami várhatóan tovább fog nőni), ez biztos csődöt jelenti a településeink számára.

Simonka sem maradt adós. A súlyos bűncselekmények, így különösen jelentős összegre elkövetett költségvetési csalás miatt vádlottként a bíróság előtt álló politikus Fb-bejegyzésében azzal fenyegette meg Ruckot, hogy a büntetőperben majd terhelő vallomást tesz rá. Egyben ő is kezdeményezte Ruck Márton és másik két, térségbeli fideszes kizárást a kormánypártból. Végül az egészből nem lett semmi. Simonka semmilyen terhelő vallomást nem tett Ruckra. Egy igencsak elhúzódó eljárás végén, tudtuk meg most az érintettől, a Fidesz Békés Megyei Területi Választmánya végül senkit nem zárt ki a pártból.

Ruck Márton

 
Ruck Márton
Fotó: bekesmegye.hu
 

Korábban Simonka és Ruck jóban voltak egymással, sőt tudhatnak egyet és mást egymásról, hiszen Ruck a fejlesztési igazgatója volt Simonka egyik, időközben már felszámolás alatt álló cégének. Simonka ma szülőfalujának, Pusztaottlakának a társadalmi megbízatású alpolgármestere, ahogy arról elsőként beszámoltunk.

Annyira nem zavarta a kicsinyke falu képviselő-testületét, hogy a vádlottak padján ülő Simonkát a Központi Nyomozó Főügyészség összességében 1,4 milliárdos költségvetési csalással vádolja, hogy egyhangúlag választottak meg a posztra.

„Nagyon súlyos és fontos döntést hoztam, amikor péntek este Fidesz csoportgyűlésén lemondtam az elnöki posztról Medgyesegyházán és kiléptem a kormánypártból. De mivel már körön kívül vagyok, így úgy gondolom, nem lenne elegáns kívülről bekiabálni, ezért nem mondok semmit, de kérem, keresse Sütő Máriát, az ügyvezető alelnökünket, aki részletekkel szolgálhat erről” – mondta a Narancs.hu-nak Ruck Márton szombat délután. Sütőt ugyan utolértük, ám semmi érdemit nem mondott, egyben kikötötte, hogy a vele folytatott beszélgetésből nem közölhetünk semmit. Más forrásból megtudtuk, hogy a péntek esti csoportgyűlésen sem szolgált további magyarázattal a lemondásra és kilépésre Ruck, mint amennyit a közösségi oldalán közzétett. Az pedig érdekes, hogy a tagok nem tettek fel neki kérdéseket.

Dél-békési forrásaink legalább két okot gyanítanak a történtek mögött. Egyrészt, hogy a Simonka helyett 2022-ben a körzetben elindított és országgyűlési választáson győztes fideszes jelöltje, Erdős Norbert a bukottnak számító Simonka emberei közül átvette, alkalmazza és kulcsfeladatokkal bízza meg azt a Kraszkó Mihályt, akinek személyével és munkájával kapcsolatban több fideszes polgármesternek és önkormányzati képviselőnek fenntartásai vannak. Erről egy hónappal ezelőtti cikkünkben már beszámoltunk.

De mások tudni vélik, hogy történet mögött felsejlik a jövő évi önkormányzati választás is. Egészen pontosan az, hogy ki lehet a Fidesz-KDNP jelöltje a medgyesegyházi polgármesteri posztra. Többek úgy tudják, hogy a jelenlegi fideszes városvezető, Kraller József újrázni szeretne, viszont Kraszkó pozíciói sem rosszak, hiszen őt támogatja Erdős Norbert térségi országgyűlési képviselő. Emellett nem kizárt, hogy Ruck Márton is eljátszott a gondolattal, hogy újra megméretteti magát.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.