Pilismarót polgármestere: Nem lesz bánya!

Kis-Magyarország

A helyi népszavazás után teljes egység alakult ki a pilismaróti képviselő-testületben, hogy nem engednek a bányanyitásnak, így a bányavállalkozó mostanra egyedül maradt. Ez azt jelenti, hogy jelen állás szerint biztosan nem lesz bánya, viszont egy jogi csatározás veheti kezdetét. 

Újabb fordulat állt be a pilismaróti bányaügyben. Mint ismert, évek óta húzódik egy vita a dunakanyari településen, ugyanis egy bányavállalkozó kitermelést tervez, amit helyi civilek elleneznek. A nézeteltérés egy ponton odáig fajult, hogy a község korábbi polgármestere és képviselő-testülete is lemondott. (A témával többször is részletesen foglalkozott a Magyar Narancs). 

A témában augusztus végén helyi népszavazást tartottak, amely ugyan érvénytelen és eredménytelen lett, mert nem ment el rá a szavazásra jogosultak több mint 50 százaléka voksolni, viszont a szavazók közel 90 százaléka (672 fő) nemmel szavazott a bányára

Hunyadi Balázs polgármester a népszavazást követően pár héttel most egy szándéknyilatkozatot tett közzé a Facebookon, amelynek értelmében

„oly módon szeretnénk lezárni a kavics- és homokbánya ügyét, hogy az ne valósulhasson meg!”

Szándéknyilatkozat A szeptember 8-án kelt levelemben jeleztem Önöknek, hogy a pilismaróti kavics- és homokbánya ügyében...

Posted by Hunyadi Balázs polgármester on Wednesday, September 20, 2023

Miért fontos ez?

Hunyadi Balázs polgármester megítélése megosztó volt a településen, ugyanis a tavaly májusi időközi választás során sokan azért voksoltak rá, mert úgy vélték, hogy ellenzi a bányanyitást. Később azonban az derült ki, hogy van benne hajlandóság, hogy bizonyos feltételek mellett tárgyaljon a bánya megnyitásáról. A mostani közleménye értelmében viszont – a népszavazás eredményének tükrében – arra az álláspontra jutott, hogy ne induljon meg a kavics kitermelése Pilismaróton. 

Ennek azért van jelentősége, mert a bányanyitás feltétele, hogy a képviselő-testület módosítja a településrendezési tervet, valamint a helyi építési szabályzatot (hész). Ugyanakkor az önkormányzatnak már van egy aláírt szerződése a bányát tervező Gm-PRO Kft.-vel, vagyis amennyiben elállnak a bányanyitástól, úgy jogi hercehurca veheti kezdetét.

Nem véletlen, hogy a Hunyadi által posztolt szándéknyilatkozatban azt írják: a korábbi határozatok visszavonása és/vagy szerződések egyoldalú felmondása miatt peres eljárások indulhatnak az önkormányzat ellen, ezért minden jogi segítséget előre is megköszönnek

Az ügyet felkaroló Dunakanyar Kultúrtáj és Környezetvédelmi Egyesület (Dunakéke) arról posztolt, hogy a polgármester kérte az őket képviselő ügyvédi iroda segítségét. 

Az önkormányzat ellenáll

Hunyadi Balázs nem akart jogi kérdésekben állást foglalni, amikor a Narancs.hu arról kérdezte, hogy milyen anyagi kár érheti az önkormányzatot a szerződés felmondása miatt, nem tudta megmondani, hogy ez mekkora összeget jelenthet a község számára. Azt ugyanakkor nem gondolja, hogy totális csőd állhat be Pilismaróton. Érdemes megjegyezni, hogy Molnár Péter, a Gm-PRO Kft. ügyvezetője 2017-ben indította el a projektet, ekkor kért kutatási engedélyt a tervezett területre, ezt követően indult a környezetvédelmi hatástanulmány, amire elsőkörben megkapták az engedélyt, vagyis mostanra jó pár millió forintja állhat az el nem indult kitermelésben. 

Hunyadi Balázs tájékoztatása szerint ugyanakkor teljes a többség a képviselő-testületben arra nézve, hogy ne legyen bánya: vele együtt négy képviselő írta alá a szerződés felmondásáról szóló szándéknyilatkozatot, a másik három képviselő pedig már korábban arra nyújtott be előterjesztést, hogy szüntessék meg a szerződést. Magyarán ismerve a képviselők álláspontját a kérdésben, ebben a ciklusban biztosan nem szavazzák meg a bánya megnyitását lehetővé tevő településrendezési terv, valamint a hész módosítását. 

„Volt időszak, amikor egyes képviselők, ha és amennyiben úgy alakult volna a helyzet, szavazhattak volna igennel. Most nem ez a helyzet”

– fogalmazott lapunknak Hunyadi Balázs polgármester. 

A Dunakéke arról posztolt, hogy egy csütörtöki találkozón a polgármester és a képviselők meghallgatták a civil szervezet jogi képviselőinek álláspontját. Az állásfoglalásuk szerint a szerződés semmissé nyilvánításával végleg lezárható lenne a bányaügy, erről azonban a képviselő-testület hozhat döntést.

Telefonon próbáltuk elérni Molnár Pétert, a Gm-PRO Kft. ügyvezetőjét, de ezidáig nem reagált megkereséseinkre. Ha ez később megtörténik, beszámolunk róla. 

Nem mellékesen jegyezzük meg, hogy a népszavazás eredményétől függetlenül nem állt jól a társaság szénája, ugyanis Dunakanyar-szerte voltak ellenzői a bányanyitásnak, illetve az Energiaügyi Minisztérium megszüntette a környezetvédelmi engedélyét is. Ugyanakkor a térség országgyűlési képviselői nem hallatták a hangukat a témában.  

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.