KÖNYVMELLÉKLET

Az emléktábla árnyékában

Talán mindenütt voltam – Huszárik Zoltán

Könyv

Fél nap alatt végig lehet nézni Huszárik Zoltán (1931–1981) összes filmjét, de egy perc is elég bármelyikből, hogy megállapítsuk, előzménye alig, folytatása pedig egyáltalán nincs a rövidke életműnek. Persze attól még tolonghatnának a tanítványok, hogy munkássága húsz éve alatt csak két nagyjátékfilmet és néhány rövidfilmet forgatott, ám ha ehhez azt is hozzátesszük, hogy műveivel kapcsolatban a „filmköltészet” szót használják a leggyakrabban, mindjárt érthetőbb az utódok hiánya; ilyet nem lehet tanulni, ez nem szakmai kérdés.

Ennek tükrében talán az is érthetőbb, hogy a rendező nem csak a filmjei révén vált legendává. Halálát követően ugyanúgy a művészi szabadság tragikus sorsú megtestesítőjeként emlegették, mint kedvenc színészét, a vele egyidős Latinovits Zoltánt, aki öt évvel korábban maga vetett véget az életének. Noha Huszárik nem ugrott a vonat alá, az emlékezők mintha egyetértettek volna abban, hogy ő is a „művészetébe” halt bele; utolsó filmjével, a Csontváryval annyira túlvállalta magát, hogy megszakadt bele a szíve. Persze az is jellemző, hogy azok gyászolták a leghangosabban, akik életében csak a kést forgatták a hátában, és ahogy Latinovitsé, úgy Huszárik élete és munkássága is az emlékezet pergőtüzébe került; halálától fogva kizárólag barátai és tisztelői voltak, filmjeit kizárólag a legnagyobbak között lehetett említeni. „Nekünk, magyaroknak nagy hajlamunk van arra, hogy időnként kinevezzünk valakit, akiben minden hiányunk pótlását leljük. Csodalényekre van nekünk szükségünk” – e sorokat Sváby Lajos 1980-ban a Csontváryról írta Filmvilágban, de hamarosan hasonló érzés keríthette hatalmába mindazokat, akik a tragikus sorsú rendezőről olvastak. Huszárik legendája pedig szép lassan megcsontosodott, és kikezdhetetlenné vált. Annak ellenére, hogy a halála óta eltelt 37 év, és egyebek mellett értelmezhetetlenné vált a művészfilm fogalma – hát még a filmköltészeté –, és közben nem is egy olyan nemzedék nőtt fel, melynek tagjai előzetes felkészítés nélkül valószínűleg nem bírnák végigülni még a rendező legnevezetesebb filmjét, a Szindbádot sem.

Ha innen nézzük, akkor a Pintér Judit szerkesztésében megjelent Talán mindenütt voltamHuszárik Zoltán című könyv létjogosultsága megkérdőjelezhető, hiszen az elmúlt évtizedekben kismonográfia, életrajz és emlékkönyv is megjelent Huszárik Zoltánról, nem beszélve a számtalan cikkről és tanulmányról. E művekben többnyire a legendán volt a hangsúly, és alig akadt olyan szerző, akit ne az elfogultsága vezetett volna. Elsőre a Talán mindenütt voltam is elfogult kötetnek tűnik: a borítón Latinovits/Szindbád fürkész egy ablakot, a tartalomjegyzékből pedig az derül ki, hogy a könyv felét dokumentumok uralják, Huszárik írásai, illetve a vele készült interjúk.

A másik felében viszont Gelencsér Gábor Képzelet és valóság Huszárik Zoltán filmjeiben című, több mint 100 oldalas tanulmánya olvasható az összes létező Huszárik-film alapos elemzésével. Gelencsér elsősorban a műveket, azok történelmi kontextusát állítja a fókuszba, ami a számos előzmény dacára is példátlan vállalkozás. „Olyan problémát igyekeztem találni, ami újszerű megvilágításba helyezi az egyébként gazdag recepcióval rendelkező műveit, s ezzel alkalmas művészete legfőbb, egyedülálló jellemvonásainak bemutatására. (…) Olyat, amely nem »problematizálja« az életmű egészét, de lehetőséget nyújt kritikai észrevételekre, a kevésbé sikeres művészi megoldások szemrevételezésére is; olyat, amely reményeim szerint új megvilágításba helyezi a filmeket” – írja Gelencsér, az említett probléma pedig nem más, mint a „progresszió és a konzervativizmus kettőssége”, ami még úgy is üdítően új megközelítés, hogy a szerző odáig nem merészkedik el (igaz, nem is merészkedhetne, hiszen meggyőződése ellen volna), hogy megvizsgálja a Huszárikkal kapcsolatos legkézenfekvőbb jelenbéli problémát; azt, hogy mennyiben túlhaladott az életmű.

Gelencsér Gábor egy sor olyan dolgot helyez előtérbe, amelyeket korábban szinte egyáltalán nem említettek a rendező méltatói, például azt, hogy mennyire „hatott” a rendező a későbbi pályatársakra. Már-már az újdonság erejével hat, hogy a szerző Bódy Gábornak az Elégia című rövidfilmről írott lelkes szövegéből kiindulva hogyan talál összefüggéseket a rendező és a hetvenes évek neoavantgárdja között, de legalább ennyire érdekes, hogy végre elemzés tárgyává válik Huszárik iróniája, amire eddig a túlzott pátosz, a költészet és szabadság vetett árnyékot. De a legfontosabb, hogy Gelencsér dolgozata kedvet csinál ahhoz, hogy újra és egy kicsit más szemmel – a pókhálóktól megszabadítva – nézzük Huszárik Zoltán filmjeit.

Ugyanez sajnos nem mondható el a kötet DVD-mellékletéről. Mohi Sándor In memoriam Huszárik Zoltán című portréfilmjében ugyan Elek Judittól Sára Sándorig, András Ferenctől Szabó Istvánig kollégák és pályatársak légiója meséli el a rendezővel kapcsolatos élményeit, ám ezek szinte kivétel nélkül olyan, „csak a szépre emlékezem” típusú megnyilvánulások, amelyek Huszárik emberi, alkotói, váteszi stb. nagyságát domborítják ki, ezért – néhány műhelytitkot és kedves sztorit leszámítva – ugyanannyira unalmasak, mint általában az ünnepi beszédek. Ráadásul nagyon hiányzik az utókor szava, sokan kíváncsiak lennénk arra is, mit gondol Huszárik Zoltán munkásságáról az a filmes generáció, amelynek tagjai a Szindbáddal vagy a Csontváryval egyidősek, például Mundruczó Kornél, Pálfi György vagy Nemes Jeles László.

MMA Kiadó, 2018, 282 oldal, 4800 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.