KÖNYVMELLÉKLET - kritika

Hahó, Ötzi!

Christian Pfister – Heinz Wanner: Klíma és társadalom Európában – Az utolsó ezer év

Könyv

A két svájci szerző két évtizeden át dolgozott a könyvön, és végül egy kivételesen gazdag forrásanyagból építkező, meggyőzően tálalt és végig érdekfeszítő könyv született Európa klímatörténetéről.

A két kutató (immár mindketten 80 körül járnak) anno együtt végezte Bernben az egyetemet – a történeti földrajz volt a közös érdeklődésük, de emellett Pfister inkább történésznek, Wanner meteorológusnak vallja magát. Mindez jól mutatja szemléletmódjuk különlegességét is: a klíma története, az ingadozások és ciklusok mozgatórugói éppen úgy foglalkoztatják őket, mint az, hogy hogyan alkalmazkodott az emberi társadalom az éghajlat hullámzásaihoz, hogyan lovagolták meg eleink a kedvező tendenciákat, illetve szenvedték el a klimatikus katasztrófák következményeit.

A klíma és klímatörténet fogalmi keretének tisztázása után Ötzi, az alpesi jégember életé­nek és halálának tanulságokban gazdag klimatikus hátterével nyitnak. Az ausztriai Alpokban előkerült múmia akkor halt meg, amikor a holocén felmelegedés egy időre éppen megtorpanni látszott – mindez kiváló ürügy, hogy a szerzők számot vessenek azzal, hogy egy komoly felmelegedést (máskor meg egy éppen lehűlést) hozó időszakban milyen ezzel látszólag ellentétes irányú tendenciák érvényesülhetnek – mondjuk, a légkörre ható természetes visszacsatolási rendszer következményeként. Meglehet, ez a sztori kicsit kilóg a választott, az utóbbi ezer évet megcélzó időkeretből, de kiváló módszertani eszközöket kínál a közelebbi múlt elemzéséhez. A több, határozott szakaszra osztható tíz évszázad tendenciái­nak és fordulatos éghajlattörténetének elemzésekor a kutatók igyekeznek feltárni nem csupán a bonyolult folyamatok tendenciáit és dinamikáját, de azt is, hogy mikor mik voltak az európai klíma rendszeresen előforduló kizökkenésének főbb mozgatórugói – akár rövid, akár hosszabb távon térünk le az addig megszokott vágányról.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.