KÖNYVMELLÉKLET: Visszhang  

Therese Anne Fowler: Egy kifogástalan hölgy

Könyv

A történelmet azok írják, akik ismerik, és hajlandók megszegni a szabályokat, áll a borítón.

A vaskos regény mottójaként is értelmezhető mondat gyorsan igazolást nyer: Alva Vanderbilt (született Smith) pontosan ismeri az 1800-as évekbeli New York szabályait, és örömmel meg is szegi őket. Alva jó nevű, de szegény családban él, sokszor ennivalóra is alig futja a félárva lányoknak, akiknek ráadásul az apjuk is haldoklik. Az egyetlen kiút egy jól sikerült házasság lehet, mely a fondorlatos Alvának össze is jön: férjhez megy a folyamatosan gazdagodó William Vanderbilthez. Ám hiába a gazdagság: a Vanderbilteket eleinte nem látja szívesen a társasági elit. Az ambiciózus fiatal nő előtt azonban mégis megnyílnak az ajtók, és a nemrég még korgó gyomorral tántorgó lányból a New York-i bálok királynője lesz. Alvának nemcsak vasakarata, hanem esze is van, s nem is fél használni, így a fodrok és csipkék mellett hamarosan az építészet, a politika és a szegények megsegítése kerül érdeklődésének középpontjába. Minden erejével harcol a nők egyenjogúságáért, és attól sem riad vissza, hogy kicsapongó férjétől elváljon, majd az életét azzal kösse össze, akiért titkon régóta lobog. Az életrajzi könyv nem csak egy erős és figyelemre méltó nőnek állít emléket, de megrajzolja a korabeli amerikai társadalom milliomosainak és szegényeinek életét is, mindvégig erős fókusszal a nőkre, akik megpróbálnak boldogulni a férfiak uralta világban.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.