KÖNYVMELLÉKLET: Visszhang  

Therese Anne Fowler: Egy kifogástalan hölgy

Könyv

A történelmet azok írják, akik ismerik, és hajlandók megszegni a szabályokat, áll a borítón.

A vaskos regény mottójaként is értelmezhető mondat gyorsan igazolást nyer: Alva Vanderbilt (született Smith) pontosan ismeri az 1800-as évekbeli New York szabályait, és örömmel meg is szegi őket. Alva jó nevű, de szegény családban él, sokszor ennivalóra is alig futja a félárva lányoknak, akiknek ráadásul az apjuk is haldoklik. Az egyetlen kiút egy jól sikerült házasság lehet, mely a fondorlatos Alvának össze is jön: férjhez megy a folyamatosan gazdagodó William Vanderbilthez. Ám hiába a gazdagság: a Vanderbilteket eleinte nem látja szívesen a társasági elit. Az ambiciózus fiatal nő előtt azonban mégis megnyílnak az ajtók, és a nemrég még korgó gyomorral tántorgó lányból a New York-i bálok királynője lesz. Alvának nemcsak vasakarata, hanem esze is van, s nem is fél használni, így a fodrok és csipkék mellett hamarosan az építészet, a politika és a szegények megsegítése kerül érdeklődésének középpontjába. Minden erejével harcol a nők egyenjogúságáért, és attól sem riad vissza, hogy kicsapongó férjétől elváljon, majd az életét azzal kösse össze, akiért titkon régóta lobog. Az életrajzi könyv nem csak egy erős és figyelemre méltó nőnek állít emléket, de megrajzolja a korabeli amerikai társadalom milliomosainak és szegényeinek életét is, mindvégig erős fókusszal a nőkre, akik megpróbálnak boldogulni a férfiak uralta világban.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.